Güveççi köyünde neler oluyor?

Güveççi köyünde neler oluyor?
Telegraph gazetesi, Türkiye sınırına yakın Suriyeli Ain Al Beida köyünün "son savuncuları"nın Güveççi’ye sığındıklarına dikkat çekerken “yerel halk tarafından olumlu karşılanmadı. Halktan biri, onlara bir ayakkabı fırlattı” dedi.

Esad rejiminin operasyonlar hızlandırırken bazı yabancı “sempatizanların” yardım amacıyla bölgeye geldiklerini belirten gazete, “Geçen hafta Suudi ve Kuveytli hayırseverlerin, nakit verebilecekleri Suriyelileri bulmak amacıyla Antakya’da oldukları”na dikkat çekti.

Esad rejiminin Türk sınırındaki köylere saldırması üzerine sınırı geçen Suriyelilerin sayısının arttığı bildirilirken Batı medyasında sınır bölgesinde yaşananlara ilişkin değerlendirmeler çoğalıyor. İngiliz Sunday Telegraph gazetesi, sınırdaki Ain Al Beida adlı Suriyeli köyünün savaşçılarının, Güveci’ye sığındıklarına dikkat çekerken “Yerel halk tarafından olumlu karşılanmadı. Halktan biri, onlara bir ayakkabı fırlattı” diye yazdı.

İngiltere’de Pazar günlerinde yayımlanan Sunday Telegraph, Assad ordusunun sınırdaki köylere saldırılarının yoğunlaşması üzerine Türkiye’ye geçmek zorunda kalan 50 kadar isyancı ile ilgili habere yer verdi.

Gazete, Cuma günü Ain Al Beida köyünden kaçıp büyük zorluklarla dağları aştıktan sonra ulaştıkları Güveci köyünde bir mülakat yaptığı savaşçılar için “İsyancılar, Türk yerel halkı tarafından olumlu karşılanmıyor. Kasabanın ana caddesinde yürürken onlara halktan biri bir ayakkabı fırlattı ki bu Arap dünyasında bir hakaret olarak sayılıyor” dedi.

Türkiye’ye sığınan savaşçıların, 15 kadar Suriyeli askeri öldürdüklerini ve arkadaşlarından sadece birinin yaraladığını söylediklerini kaydeden gazete, yaralının da Antakya’daki bir hastanede tedavi gördüğünü belirtikten sonra “Oradan, geçen hafta Cumhurbaşkanı Esad’ı savaş suçları ile itham eden Ankara’daki hükümet, isyancılara fazla dikkat çekmeden faaliyet göstermelerine izin veriyor” ifadelerine yer verdi.

İngiliz gazetesi, geçen yaz ordudan kaçanlarca oluşturulan ve halen 15 bin kadar savaşçısı bulunan Suriye Özgür Ordusu’nun silah, lider ve destek eksikliğinin olduğunu vurguladıktan sonra şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı Esad, son bir ay yıkıcı kampanyasını hızlandırırken bazı yabancı sempatizanlar yardım etmek için buraya geldi. Geçen hafta Suudi ve Kuveytli hayırseverler, nakit verebilecekleri Suriyelileri bulmak amacıyla Antakya’da idiler. Kuveytli bir işadamı da ‘Başta silah olmak üzere, her konuda eksiklikleri var. Ve kurşunları yoktur’ dedi.”(NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com