Güven veren adalet sistemi yok

Güven veren adalet sistemi yok
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Türkiye'de güven veren bir adalet sisteminin bulunmadığını, bu yüzden hukuk alanında reformlar yaptıklarını söyledi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Türkiye'de güven veren bir adalet sisteminin bulunmadığını, bu yüzden hukuk alanında reformlar yaptıklarını söyledi.
Ergin, Ankara Sanayi Odası Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Anayasa değişikliğiyle getirilen yeni düzenlemeler hakkında bilgi verdi ve Anayasa Mahkemesi ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) ilişkin maddeleri anlattı.
Ergin, ''Yeni düzenlemelerde Türkiye'nin standartlarını yükselten hükümler var. Anayasa değişikliğinin içinde iş de var, aş da var. Ekonomik sorunları çözecek bir çok düzenleme var. Üretimin artması için reformların yapılması kaçınılmaz. Bu yarışta varsak, bu değişimi yaşamak zorundayız'' görüşünü dile getirdi.
Ergin, ''Adalet Bakanı'nın HSYK'da olması özerklik ve bağımsızlık ile bağdaşıyor mu?'' sorusu üzerine, Adalet Bakanının HSYK'daki varlığının sembolik olduğunu belirtti.
Bakan Ergin, şunları söyledi:
''Yetkiler HSYK başkanında yani bakan da toplanmıyor. Başkan, dairelerin toplantısına katılmıyor, sadece genel kurul toplantısına katılıyor ve oy kullanabiliyor. HSYK Genel Kurulunda Bakan itiraz merci. Parlamenter sistem hesap verme üzerine kurulu. Adalet hizmetlerinin yürütülmesiyle ilgili bir gensoru olması halinde bu hesabı kim verecek? Yargıtay ya da Danıştay başkanı mı? Bunlar değerlendirilince, Kurulun yeni yapısında Bakanın yer alması gerekti. Kurulda Bakanın yer alması semboliktir. Daha önceki HSYK'da Müsteşarın katılmaması halinde toplantı yapılamıyordu. Şimdi Müsteşar katılmasa da toplantılar yapılabilecek, kararlar alınacak.''
Bakan Ergin, ASO Meclis Üyesi Mehmet Akyürek'in ''Türk toplumunda korku oluştu. Yazan, çizen, düşünen insanlar korku altında. Bizi rahatlanacak ne söylersiniz?'' sorusuna da ''Hukuk devleti olma yolunda gayret sarfediyoruz. Bu ülke bir yolculuk içinde. Türkiye'nin maalesef oturmuş, güven veren, demokratik bir yapısı yok. Güven veren bir altyapı için çalışıyoruz. Sistemin aksayan yanları var. Her şey dört dörtlük değil ama istikametimiz demokratik bir ülke, hukuk devleti. Korku düşüncesi biraz da bilgi kirliliğinden kaynaklanıyor. Anlık haberlerle hüküm vermek bizi doğru yere götürmez'' yanıtını verdi.
Tutuklu sayısının hükümlü sayısını geçtiği yönünde basında haberlerin yer aldığının anımsatılması üzerine de Ergin, ''Türkiye'de güven veren bir adalet sistemi yok. Güven veren bir adalet sistemi olsa bu reformları yapmak zorunda kalmazdık. Bu tür eleştirileri karşılamak için bu reformları yapıyoruz'' dedi.
Uzun süreli tutuklulukların İstanbul'da yürütülen bazı soruşturmalar nedeniyle gündeme geldiğini ifade eden Ergin, yıllardır devam eden davaların, 1980 öncesi örgüt davalarının halen bitmemiş olmasının ve zaman aşımı nedeniyle düşen davaların ise gözardı edilmesinin doğru olmadığını söyledi.
Yargılama sürelerinin kısaltılması gerektiğine işaret eden Ergin, spesifik olarak bir davaya ilişkin değerlendirme yapmadığını, Türkiye'nin genelinde yaşanan problemi dile getirdiğini hatırlattı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com