Güvenli gıda üretim uygulamaları eğitimi

Güvenli gıda üretim uygulamaları eğitimi
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO), Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) işbirliğinde düzenlediği 'Güvenli Gıda Üretim Uygulamaları' konulu eğitim kursu Ahmet Necdet Sezer Kampusü Atatürk Kültür Merkezi'nde start aldı.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO), Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) işbirliğinde düzenlediği 'Güvenli Gıda Üretim Uygulamaları' konulu eğitim kursu Ahmet Necdet Sezer Kampusü Atatürk Kültür Merkezi'nde start aldı. 3 gün sürecek kursta, AKÜ Veteriner Fakültesi, Selçuk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi'nden öğretim üyeleri eğitim verecek. Ücretsiz kurs sonunda yapılacak seçmeli değerlendirmeli sınavdan 100'lük sistemde 60 ve üzeri not alanlara başarı sertifikası, diğer kursiyerlere atılım sertifikası takdim edilecek.
Kursun ilk dersinde konuşan Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Şebnem Pamuk, yıkanmayan bir el ile et ve et ürününe bulaşan 1 bakterinin 7 saat içinde üreyerek 2 milyon adete çıktığını ifade etti.
Bakterilerin gözle görülmediğini anlatan Pamuk, son derece küçük olan bu bakterilerin 2 bin tanesinin bir araya getirildiğinde ancak bir toplu iğne başı büyüklüğünde göründüğünü dile getirdi. Bu bakterilerin çok hızlı ürediklerini vurgulayan Şebnem Pamuk, 'Tek bir bakteriden 7 saat içinde 2 milyon, 12 saat içinde 1 milyar bakteri meydana geliyor. Direk dışkı kontaminasyonunu gösteren diğer bir başka bakteri insan veya hayvan dışkısında bulunur. Bu bakteri ise et ve et ürünlerine bulaştığı zaman her 20
dakika bir bölünerek çoğalır. Bu bakteri 48 saat içinde 22'nin yanına 43 tane sıfır koyun, o kadar sayıya ulaşır. Ne kadar bulaştırdığı önemli değil. Önemli olan ete buluşmasıdır. Zaten et onun çok istediği bir ortam. Tuvaletten çıktınız, elinizi yıkamadınız ve ete elinizi sürdüğünüz zaman 48 saat sonra bu bakterinin sayısı bu kadar telaffuz edilemeyecek kadar çoğalır' diyerek konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com