Güvenli Taşıt HareketiAfyonkarahisar'da

Güvenli Taşıt HareketiAfyonkarahisar'da
Araçlarda emniyet kemeri kullanılmasının kazalarda ölüm ihtimalini yüzde 45 oranında azalttığı bildirildi.

Araçlarda emniyet kemeri kullanılmasının kazalarda ölüm ihtimalini yüzde 45 oranında azalttığı bildirildi.
Ulaştırma Bakanlığı'nın koordinasyonunda, trafikte sorumluluk bilinci alanında çalışma yapan kurum ve kuruluşlar işbirliği ve TÜVTURK'un desteğiyle hayata geçirilen 'Trafikte Sorumluluk Hareketi' projesi kapsamında Türkiye'yi dolaşan 'Güvenil Taşıt Hareketi' Afyonkarahisar İstasyon Meydanı'nda vatandaşlarla buluştu. Özel donanımlı Güvenli Taşıt Hareketi TIR'ında ve etkinlik alanında, Afyonkarahisarlı'lara şehir içinde ve şehirler arası yollarda emniyet kemeri takmanın gerekliliği anlatıldı.
Alkol gözlüğü ile katılımcılar, alkolün algıyı ne kadar zayıflattığını görme olanağı bulurken, TIR alanında 2 tekerlekli ve kendi kendini dengeleyen bir araç olan 'Segway' dikkat çekti. İki tekerlekli taşıtlarda kask ve diğer güvenlik önlemlerinin önemine dikkat çekmek için oluşturulan Segway parkurunda katılımcılara güvenli sürüş deneyimi yaşatıldı.
TUVTÜRK İşletmeler Yönetimi Bölge Müdürü Bülent Öntaş, 17 saat uykusuz kalan bir sürücünün 0,5 promil oranında alkol alan bir sürücüyle aynı oranda kazaya sebep olduğunu belirterek, emniyet kemeri kullanılmasının ise ölüm ihtimalini yüzde 45 oranında azaltığını söyledi. Emniyet kemeri takmanın ağır yaralanma ihtimalini de yüzde 50 oranında azalttığını belirten Öntaş, ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların yüzde 25'inde hiçbir zarar görmeden kazayı atlattığını hatırlattı.
Ölümlü kazaların yüzde 30'unun hatalı sollamadan kaynaklandığına dikkat çeken Öntaş, sollamanın güvenli olabilmesi için öndeki aracı geçmeyi yetecek mesafenin olduğundan emin olunması gerektiğini bildirdi. Sollamanın güvenliğinin, yolun derinliği ile de paralel olduğunu anlatan Öntaş, sollamanın güvenli olmadığı hissedildiği anda bundan vazgeçilmesi gerektiğini belirtti.
Araç muayenesinin periyodik ve muayene tekrarları olmak üzere 2 tane olduğunu aktaran Öntaş, şöyle konuştu:
'Araç muayenesinde periyodik muayeneye giren araçların yüzde 40'ı ilk muayenesinde başarısız oluyor. Fakat bu araç daha sonra 30 gün içerisinde kusurlarını giderip geldiklerinde yüzde 96 oranında başarı elde ediliyor. Yani muayenesini yaptıran araçlar yüzde 96 oranında güvenli bir şekilde trafiğe çıkabilmektedirler. Bu konuda araç sahipleri dikkatli olmalıdır.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com