Güvercinada’da restorasyon başladı

Güvercinada’da restorasyon başladı
Mülkiyeti Kuşadası Belediyesi’ne ait olan tarihi kalenin restorasyonuna ilişkin olarak gerçekleştirilen ihalenin ardından restorasyon hızla başladı.

Aydın Kültür ve Tabiat Varlıkları’nı Koruma Kurulu tarafından onaylanan proje doğrultusunda Güvercinada surları ile iç kale bölümü ve tarihi kalenin tümü restore edilecek. Işıklandırma da yapılacak tarihi kalenin iç kale bölümü ise uygulama sonunda müze haline dönüştürülecek.
 
Daha önce restorasyon ve restitüsyon projeleri onaylanan Güvercinada’da eklentilerin yıkımı geçen yıl yapılmıştı. Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından çevre düzeni planı da onaylanan ve restorasyon ihalesi de Kuşadası Belediyesi tarafından yapılan tarihi kalede çalışmalar süratle başladı.
 
Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, Kuşadası’nın tarihi ve kültürel değerlerini ortaya çıkarmak için büyük çaba gösterdiklerini belirterek, “ Güvercinada aynı zamanda Kuşadası’nın simgesi. Güvercinada’da onaylanan restorasyon projesini süratle uygulamaya koyduk. Hedefimiz bu önemli varlığımızı, simgemizi Kuşadası ile bütünleştirmek. Yıllardır ihmal edilen, çeşitli ve yakışmayan amaçlar için kullanılan bu önemli tarihi mirasımızı koruyarak, Kuşadası’nın gelişmesine katkı sağlayacak hale getirmeyi planlıyoruz. Restorasyon çalışmalarımız başladı. Surlara iskeleler kuruldu. Onaylanan projemizin uygulaması sırasında hem surlar, hem iç kale bölümü hem de kalenin tümü restore edilecek. Ayrıca, ışıklandırma ve peyzaj çalışması da yapılacak. Bu çalışmalar sonunda Güvercinada’yı tüm olumsuzluklardan temizleyerek, tüm Kuşadası’nın gurur duyacağı aslına uygun bir hale getireceğiz. Çalışmalarımıza katkı sağlayan Sayın Aydın Valimiz ile İl Özel İdaresi’ne ve Aydın Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’na teşekkür ederim “ dedi.

KUŞADASI’NIN SİMGESİ

Saint Jean Şövalyeleri tarafından yapılan, 1834 yılında Osmanlılar tarafından onarılan kaleyi çevreleyen 2,5 metre yüksekliğindeki surların bazı bölümleri zamanla yıkılma aşamasına geldi. Osmanlı döneminde Mora ayaklanması sırasında adalardan gelebilecek saldırılara karşı ileri bir karakol niteliğinde yapılan kule ve surlar, Kuşadası’nın simgesi konumunda. Her yıl yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği adadaki surların onarılmasıyla tarihi adanın tekrar eski görünümüne kavuşması bekleniyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 'İstanbul'un adaylığı şaka gibi!'04 Kasım 2014 Salı 22:00
 • Çeşme’de ÇED’e gerek yokmuş!04 Kasım 2014 Salı 14:15
 • Meteoroloji'den kar yağışı uyarısı!31 Ekim 2014 Cuma 22:11
 • Sakarya'da deprem!22 Ekim 2014 Çarşamba 20:38
 • Validebağ Korusu’a sabah baskını21 Ekim 2014 Salı 10:26
 • Malatya'da deprem!20 Ekim 2014 Pazartesi 19:20
 • İşte Marmaris'te yangının hasarı20 Ekim 2014 Pazartesi 13:10
 • İlk kez seks yapan canlı türü bulundu20 Ekim 2014 Pazartesi 09:24
 • Meteoroloji'den kar yağışı uyarısı!18 Ekim 2014 Cumartesi 19:20
 • Antalya'da deprem!18 Ekim 2014 Cumartesi 17:32
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com