Güzel meziyetlerin birleştiği ahilik geleneği kutlanıyor

Güzel meziyetlerin birleştiği ahilik geleneği kutlanıyor
1988 yılından bu yana her yıl kutlanan Ahilik Haftası bu yılda 19-25 Eylül tarihleri arasında kutlanıyor.

1988 yılından bu yana her yıl kutlanan Ahilik Haftası bu yılda 19-25 Eylül tarihleri arasında kutlanıyor.
Bugün başlayan kutlamalarda kutlama komitesi Kütahya Valisi Kenan Çiftçi ve Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça'yı ziyaret ettikten sonra Atatürk Anıtına Çelenk Sunulması ve saygı duruşu ile program devam edecek. Kütahya Sevgi Yolu'nda esnafların katılacağı yürüyüşün ardından Bedestende Şed Kuşanma töreni icra edilecek.
Ahilik Haftası ile ilgili basın açıklaması yapan Kütahya Esnaf Odaları Birlik Başkanı İbrahim Yiğit Ahilik müessesesinin Anadolu da yaşayan halkın sanat ve meslek alanında yetişmesini sağlayan, onları ahlaki yönden geliştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenme olduğunu, ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin, tüm güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzen olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü. “1988 yılından bu yana her yıl düzenli olarak kutlanan Ahilik haftası, 2008 yılı itibariyle Kültür ve Turizm bakanlığından, Sanayi ve ticaret bakanlığının koordinesine geçmiştir böylelikle Hem hafta etkinlikleri tüm illerimizde yaygınlaştırılmış, hem de Konfederasyon ve teşkilat birimlerinin hafta kutlamalarına ilişkin sorumluluk ve görevleri arttırılmıştır. Toplumumuzun orta direği kabul edilen esnaf ve sanatkarlarımızın aynı yüzyıllarca varlığını korumuş Ahilikte olduğu gibi bugün de ülkemizin ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel gelişmesinde önemli rol oynaması, birlik ve bütünlüğümüzün harcı olması ancak ahilik kültürünün korunması ve geliştirilmesi ile mümkündür. Ahilik korundukça zengin ile fakir, üretici ile tüketici, emek ile sermaye, devlet ile millet arasındaki dayanışma sağlamlaşır, huzurlu ve zengin bir toplum yapısı ortaya çıkar. Çünkü ahilik sadece insanların ekonomik ilişkilerinde riayet ettikleri kurallardan ibaret olmayıp,yaşamın her alanına yön veren bir ahlak anlayışıdır.Ahilik; kimi zaman müşterisinin beklediği hizmet kalitesini sağlayarak ekmek teknesi olan işyerini ayakta tutmaya çalışan bir esnaf ,kimi zaman bilgi ve deneyimlerini aktararak çıraklıktan itibaren yetiştirdiği çalışanını meslek sahibi yapan bir usta , kimi zaman da kendi imkanlarıyla çevresindekilerin yardımına koşan yardım sever insanlıktır. Ahi kelimesi kardeş anlamına gelir. Eskiden her esnaf ve sanatkar teşkilata girebilirdi sadece avcılar ve cellatlar can aldıkları için giremezlerdi. Ahilikte çok önemli kurallar vardı (yalan söylememek, saygısızlık yapmamak vs.) Bu kurallara uymayanlar teşkilattan atılırdı.Buna bağlı olarak bir atasözünü sizlerle paylaşmak istiyorum..Ahinin üç şeyi bağlanır, üç şeyi açılır: Gözü haram olan şeylere , ağzı günah olan sözlere, eli zulümlere bağlanır.Kapısı konuklara, kesesi kardeşlerden ihtiyacı olanlara, sofrası bütün açlara açılır.. Bizler de bu bilinç ve sorumluluktan yola çıkarak bundan sekiz yüzyıl önce başlayan ahiliği yani toplumsal barış içeren akıl, bilim, çalışma birlikteliğini, tek yürek halinde koruyacak ve gelecek nesillere, yetişen esnaf ve sanatkarımıza layıkıyla atalarımızın bizlere emanet ettiği gibi onlara emanet edeceğiz. Tek tek küçük değil, hep birlikte büyük hedeflere.” Dedi.
Bugün başlayacak Ahilik Haftası etekinlileri 21 Eylül Çarşamba günü Dumlupınar Üniversitesi'nde “Ahilik Kültürü ve Türk Toplumundaki Yeri” konul konferans ile devam edecek. Etkinlikler Cuma günü Ahilik Pilavı'nın dağıtılmasıyla son bulacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com