Haberal, Balbay ve Alan'dan ortak çağrı

Haberal, Balbay ve Alan'dan ortak çağrı
CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ve MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan, “Aziz milletimize duyuru” başlıklı yaptıkları ortak yazılı açıklamada, “Yargıyı milli iradeye saygı göstermeye, TBMM’yi üyelerinin yaşadı
CHP Zonguldak Milletvekili Haberal, İzmir Milletvekili Balbay ve MHP İstanbul Milletvekili Alan yaptıkları ortak yazılı açıklamada, TBMM’nin 1 Ekim 2012 Pazartesi günü çalışmalarına başlayacağını hatırlatarak, “Yüce Meclis geçen yıl eksikli açılmıştı. Bu yıl dileğimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş temellerine saygılı, Misak-ı Milli sınırları içinde kardeşçe yaşamayı yürekten isteyen, halkın oylarıyla seçilmiş tüm milletvekillerinin Meclis’teki yerini almasıdır” dedi.
 
ANAYASAYI HATIRLATTILAR
 
Anayasa’nın 67.maddesinde düzenlenen seçme ve seçilme hakkı kapsamında, partilerince milletvekili adayı olarak gösterildiklerine işaret eden Haberal, Balbay ve Alan yaptıkları açıklamada şöyle dediler:
 
“Yüksek Seçim Kurulu da, milletvekili olmamıza yasal herhangi bir engelin bulunmadığı sonucuna ulaşarak, partilerimizin bizleri milletvekili adayı olarak göstermesine onay verdi. Daha sonra, 12 Haziran 2011 tarihinde gerçekleşen genel seçimlerde oy pusulalarına aday olarak isimlerimiz yazıldı ve Türk halkından yüzbinlerce oy alarak, Anayasa’nın 80. maddesi uyarınca tüm Türk milletini temsil etmekle görevlendirildik. Yüksek Seçim Kurulu da, seçim sonuçlarını onaylayarak milletvekili mazbatalarımızı teslim etti.
 
Ancak, milletvekili seçilmemizin üzerinden tam 1 yıl 3 ay geçmesine rağmen Silivri’deki özel görevli ve yetkili mahkemelerin, keyfi muameleleri neticesinde TBMM’de yemin ederek, halkımıza karşı olan görevlerimizi yerine getirmemiz kasıtlı olarak engellenmektedir.”
 
“İKTİDAR PARTİSİNİN BU TEKLİFE DESTEK VERMEMESİ NETİCESİNDE, SÖZ KONUSU GİRİŞİM MAALESEF SONUÇSUZ KALMIŞTIR”
 
Bu süreçte yapılan girişimlere işaret edilen açıklamada, “Tutuklu milletvekili sorununun çözümlenmesine yönelik TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’in başlattığı olumlu girişimler neticesinde Meclis çatısı altında bulunan 3 siyasi parti müşterek bir kanun metni üzerinde mutabık kalmasına rağmen, iktidar partisinin bu teklife destek vermemesi neticesinde, söz konusu girişim maalesef sonuçsuz kalmıştır” denildi.
 
3. Yargı Paketi’ne de değinilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:
 
“Bilahare çıkartılan 6352 sayılı Kanun ile mahkemelere tutuksuz yargılama konusunda geniş takdir yetkisi tanınmış olsa dahi, Silivri’de halen ‘kanunlar önünde eşitlik’ ve ‘tabii hakim ilkesine’ aykırı olarak sadece bizleri yargılamayı sürdüren özel görevli ve yetkili bu mahkemeler, maalesef TBMM’nin çıkarttığı kanunu dahi hiçe sayarak somut hiçbir olgu göstermeksizin, milli iradeyi tutsak almaya devam etmektedir.
 
İktidar partisi, Silivri’de yaşanan bu demokrasi ve hukuk ayıbının, uzun süredir kamu vicdanında ve uluslararası platformlarda yoğun tepkilere sebebiyet vermesi üzerine, sorunun kesin olarak çözümlenmesine yönelik somut girişimlerde bulunmak yerine maalesef ‘bu kişiler, zaten tutuklu iken, milletvekili seçildiler’ diyerek, kamuoyuna olayı, sanki bir ‘milli irade sorunu’ değil de, ‘adaylık sorunu’ gibi göstermeyi tercih etmiştir.”
 
Açıklamada Haberal, Balbay ve Alan hükümlü değil, tutuklu olduklarına dikkat çekerek, “Anayasa’nın 38.maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6. maddesinde düzenlenen ‘masumiyet karinesi’ uyarınca hakkımızda kesinleşmiş bir yargı kararı olmadığı sürece suçsuz olarak kabul edilmemiz anayasal ve yasal bir zorunluktur. Üstelik, tutukluyken halktan oy istemek, çok daha riskli ve sorumluluk gerektiren bir durumdur.Kaldı ki, ülkemizin geçmişine bakıldığında da; haklarında kesinleşmiş yargı kararı ile mahkumiyet kararı verilmiş hükümlülerin dahi milletvekili seçilerek, T.C. Devleti’nin en üst makamlarında görev yaptığı; Anayasa ve yasalar değişmediği halde tutuklu iken milletvekili seçilen kişilerin de ‘kaçma şüphesi tamamen ortadan kalktığı’ gerekçesiyle mahkemelerince derhal tahliye edildikleri yadsınamaz gerçeklerdir” dedi.
 
Halkın kendilerine oy verdiğine dikkat çekilen açıklamada, “Halkımız, bize verdiği oylarla suçlamalara inanmadığını, görev yerimizin Meclis olduğunu ilan etmiştir” diye kaydedildi.
 
AKP DEMOKRASİ SORUNUNU GÖZARDI ETTİ
 
Açıklamada AKP’nin tutumu eleştirilerek şöyle denildi:
 
“İktidar partisinin, ülkemizde yaşanan bu demokrasi sorununu tamamen göz ardı ederek ‘başka aday yok muydu?’ şeklinde bir yaklaşım sergilemesi milli iradenin inkarı niteliğindedir. Oysa ki, aynı iktidar partisi; Mısır’daki Müslüman Kardeşler Örgütüne mensup bazı kişilerin milletvekili seçildikten sonra, derhal tahliye edilmelerini sevinçle karşılamış ve demokrasinin bir zaferi olarak kabul etmiştir. İktidar partisinin ‘milli iradeye’; vatandaşı olduğu ülkeye, mensubu olduğu partiye ve siyasi düşünceye göre farklı yaklaşımlar sergilemesi demokratik hukuk devletinde kabul edilemez bir çifte standart teşkil etmektedir.”
 
HABERAL, BALBAY VE ALAN’DAN ORTAK ÇAĞRI
 
Haberal, Balbay ve Alan'ın ortak açıklamasında, "Üzülerek söylemek gerekirse; tutuklu milletvekilleri sorununu, sadece bu kişileri aday gösteren partilerin sorunuymuş gibi göstermek, bizleri tutuklu olduğumuzu bile bile kendilerini temsil etmekle görevlendiren Türk halkının oylarının da hiçe sayılması anlamına gelmektedir” denilerek, şu çağrı yapıldı:
 
“Türkiye’nin sorunlarının başlıca ve tek çözüm yeri olan Meclis’in yeni yasama yılına hazırlandığı şu günlerde; Yargıyı, milli iradeye saygı göstermeye; TBMM’yi üyelerinin yaşadığı hukuksuzluğa sessiz kalmamaya; Türk Milletini ise oylarına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Unutulmamalıdır ki; milletin vekili tutukluyken, kendisi de esaret altındadır. Aziz milletimizin takdirine saygı ile sunarız.” (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com