Haberal'dan bir ilk

Haberal'dan bir ilk
Prof. Dr. Mehmet Haberal tutuklu yargılandığı Ergenekon davasında ilk kez duruşma salonuna geldi

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'de görülen Ergenekon Davasının tutuklu sanığı CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal ilk kez duruşmaya katıldı. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, tanık olarak dinlenen Recai Birgün'ün beyanlarında Haberal'ın isminin de geçtiğini belirterek, Silivri 5 No'lu Cezaevinde kalan Haberal'ı duruşmaya çağırdı.

Çağrılması üzerine Mehmet Haberal, öğleden sonra tanık Recai Birgün ifade verdiği sırada duruşma salonuna girdi. Duruşma salonuna gelen Haberal, salonda ilk olarak avukatlarının bulunduğu tarafa yakın olan sırada oturdu ve avukatları ile sohbet etti. Ardından CHP İzmir Milletvekili tutuklu sanık Mustafa Balbay, Haberal'ın yanına oturdu. Haberal ve Mustafa Balbay bir süre sohbet etti.

3 YILDIR DURUŞMA SALONUNA GELMEMİŞTİ

Ergenekon soruşturması kapsamında Mehmet Haberal, 17 Nisan 2009 tarihinde tutuklanmıştı. Haberal tutuklanmasının hemen ardından İstanbul Üniversitesi Haseki Kardiyoloji Enstitüsü'ne tedavi altına alınmış, 5 Nisan 2010 yılında İstanbul Üniversitesi Haseki Kardiyoloji Enstitüsü'nde dava kapsamında sanık olarak video konferans sistemiyle ifade vermişti. Haberal, İstanbul Üniversitesi Haseki Kardiyoloji Enstitüsü'de ve Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde uzun süre kalmıştı. 15 Mart 2011 yılında Adli Tıp Kurumu'nun hazırladığı raporda, Haberal'ın cezaeviden kalabileceği yönündeki rapor hazırlamıştı. Adli Tıp Kurumu'nun raporunun ardından Mehmet Haberal Silivri Cezaevi'nde getirilmişti. Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan üçüncü iddianamenin sanığı olan Haberal, yaklaşık 3 yıldır devam eden yargılama sürecinde de duruşma salonuna gelmemişti.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com