Haberal'dan Ecevit İtirazı!

Haberal'dan Ecevit İtirazı!
Ergenekon sanığı Haberal'ın avukatlarından itiraz geldi...

Dönemin Başbakanı merhum Bülent Ecevit'in, ölmeden önceBaşkent ÜniversitesiHastanesi'nde yanlış tedavi uygulanarak öldürülmeye çalışılmasına ilişkin iddialar üzerine tedavinin değerlendirilmesi için mahkeme tarafından istenen Adli Tıp Kurumu raporuna, Ergenekon davasının tutuklu sanığı da olan hastanenin o dönemki sahibi Mehmet Haberal'ın avukatlarından itiraz geldi. Oy çokluğu ile hazırlanan raporda Ecevit'in Parkinson şikayetine ilişkin şikayetiyle ilgili olarak yetersiz tedavi uygulandığı belirtilmişti. 10 kişilik heyet raporunda 5 uzman bu şekilde oy kullanırken diğer 5 uzman ise Ecevit'in bütün şikayetlerine ilişkin doğru bir tedavi uygulandığı belirtilmiş, ancak Başkan oyu 2 oy sayıldığı için 5'e 5 yerine 6'ya 5 olarak kabul edilmişti.

Dönemin Başkent Üniversitesi Hastanesi sahibi olan ikinci Ergenekon davasının tutuklu sanığı Mehmet Haberal'ın avukatları Köksal Bayraktar, Dilek Helvacı ve Yasemin Antakyalıoğlu, Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Dairesi tarafından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen rapora itiraz etti. Dilekçede 10 kişilik bir heyette rapora konu olan Parkinson ve yüksek tansiyon konularında uzman olan doktorların bulunduğu 5 kişilik grup tarafından muhalefet şerhi verilmiş olmasına rağmen oy çokluğu kararı verildiği, bu durumun da bilimsellikten ve tarafsızlıktan uzak olduğu ileri sürüldü.

Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde Bülent Ecevit için yürütülen tedaviye sanık Mehmet Haberal'ın hiçbir şekilde dahil olmadığı da belirtilen dilekçede, "Kaldı ki, merhum Başbakan Sn. Bülent Ecevit, o tarihlerde çeşitli basın-yayın organlarına yapmış olduğu muhtelif demeçlerde 'Sağlığını, Başkent ÜniversitesiAnkaraHastanesi'ndeki hekimlerin özverili biçimde yürütmüş oldukları tedaviye borçlu olduğunu' açıkça belirterek, minnet hislerini birçok defa ifade etmiştir." ifadesi kullanıldı. Dilekçede heyette yer alan 1. İhtisas Kurulu Başkanı'nın, bahse konu hastalık konusunda ihtisas sahibi olmadığı, oylar 5'e 5 olmasına rağmen Başkanın oyu fazla sayıldığı için kararın oy çokluğu ile alındığı belirtildi.

Dilekçede, görevsiz ve yetkisiz bir biçimde, siyasi baskı altında hareket edilerek gerçeğe aykırı rapor tanzim edildiği ileri sürüldü. Raporda oyları çoğunluk olarak sayılan Adli Tıp 1. İhtisas Kurulu Başkanı Adli Tıp Uzmanı Uz. Dr. A. Sadi Çağdır ve Kurul Üyeleri Adli Tıp Uzmanı Uz. Dr. Hüseyin Sarı, Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Prof. Dr. Hüseyin Öz, Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Murat Elevli ve Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Abdulkadir Koçer'in, bu suçu işledikleri de iddia edildi. Haberal'ın avukatları, dilekçelerinde ismi sayılan bu kişiler hakkında mahkeme tarafından ilgili kanun hükmü doğrultusunda "Kamu görevlisinin suçu bildirme yükümlülüğü" çerçevesinde suç duyurusunda bulunulmasını talep ettiler.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com