Haberim yok dediği yasağın altından imzası çıktı

Haberim yok dediği yasağın altından imzası çıktı
THY'de ruj yasağıyla ilgili 'alt seviyedeki yöneticiler bize sormadan yapmış' diyen Genel Müdür Temel Kotil'in düzenlemeyi bizzat imzaladığı anlaşıldı.

Daha önce, “Bizim ruj rengiyle ilgili bir problemimiz yok. Ancak nasıl olmuşsa alt seviyedeki yöneticiler bize sormadan böyle bir karar almış. Bu karar uygulanmayacak” diyen THY Genel Müdürü Temel Kotil’in, kırmızı, bordo ve pembe ruju yasaklayan “Kabin El Kitabı”nı 11 Ocak 2013’te imzalayarak onayladığı ortaya çıktı.

Türk Hava Yolları (THY), kadın kabin memurlarının kullanacakları ruj renklerine geçen yıl standart getirmişti. Pastel tonların kullanılmasını isteyen yönetmelikte kırmızı, bordo, pembe ve diğer frapan renklerle yapılan makyaj yasaklanmış, ruj rengi ile birlikte hosteslerin dövme yaptırması ve saçlarını topuz yapmaları da yasaklar arasına girmişti.

THY’deki kırmızı ruj yasağı sosyal medyada geniş yankı bulmuş, tepkiler üzerine açıklama yapan THY Genel Müdürü Temel Kotil, 9 Mayıs 2013’te "Bizim ruj rengiyle ilgili bir problemimiz yok. Ancak nasıl olmuşsa alt seviyedeki yöneticiler bize sormadan böyle bir karar almış" demişti.

Ruj yasağıyla ilgili THY Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamada da "Genel kabul görmüş uygulamalara göre, hizmet sektöründe çalışan personelin sade, bakımlı ve pastel tonlarda makyaj yapması tercih edilmektedir. Ortaklığımızın mevcut üniformasında yer almayan kırmızı, koyu pembe vb. renkte oje ve ruj da görsel bütünlüğü bozmaktadır. Kabin ekiplerinin yolcuya servis esnasında en çok göz önünde olan ellerinin ve yüzlerinin görünümü ayrı bir önem taşıdığı gibi doğal bir görüntünün iletişimde daha ılımlı ve ulaşılabilir bir etki yarattığı da tecrübe edilmiştir” denilmişti.

THY tarafından ilk kez 1 Mayıs 2006’da hazırlanan ve 1 Ocak 2013’te revize edilen “Kabin El Kitabı” ise kırmızı ruj yasağıyla ilgili “alt seviyedeki yöneticiler bize sormadan böyle bir karar almış” sözlerini yalanlıyor.

THY yönetimi tarafından personele dağıtılan “Kabin El Kitabı”nın Temel Kotil tarafından 11 Ocak 2013’te imzalanarak onaylandığı görülüyor.


(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com