Hacı Bektaş-I Veli Kültür Derneğinden Sivas Katliamı Açıklaması

Hacı Bektaş-I Veli Kültür Derneğinden Sivas Katliamı Açıklaması
Balıkesir Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Derneği, 2 Temmuz Sivas Katliamının yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı

Balıkesir Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Derneği, 2 Temmuz Sivas Katliamının yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Derneğin başkan vekili Mehmet Ali Çiçek, 2 Temmuz 1993 yılında Pir Sultan Abdal Şenlikleri için Sivas’da bulunan 35 canın hayatlarını kaybettiği olayın tamamen bir insanlık suçu olduğunu belirtti.

Balıkesir’de TUİK önünde toplanan Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Derneği üyeleri 2 Temmuz Sivas katliamı ile ilgili basın açıklaması yaptılar. Balıkesir Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Derneği başkanının Sivas'taki katliamda hayatını kaybeden Balyalı genci anma törenine gittiği için katılamadığı basın açıklamasında başkan vekili Mehmet Ali Çiçek dernek adına basın açıklamasını okudu. 2 Temmuz Sivas katliamının insanlık tarihinde kara bir leke olduğunu belirten Çiçek şunları söyledi:

"Bizleri görmezden gelerek, Madımak'ta yakarak yok etmeye çalışanlar iyi bilsinler ki her baskı bizi daha dirileştiriyor, direncimizi artırıyor. Sevdalısı olduğumuz kendi ülkemizde yaşamımız boyunca hep ezildik, kurşun yedik, darağaçları gördük, Madımak'larda yakıldık. Bu yıl da devletin içine sızmış güçler tarafından korunan ve kollanan eli kanlı katiller Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesince zaman aşımı ile ödüllendirildiler. Bu karar ciğerimizi bir kez daha yaktı. Yasama - Yürütme - Yargı denklemi İçinde yargı ve hukuk ortadan kalkınca bir ülkenin sonu gelmiş demektir. Kendilerini yasama, yürütme, yargı gücü ekseninde gören mevcut iktidar, bu karardan sonra "Milletimize hayırlı olsun" diyerek halkımızla resmen dalga geçmiştir. Bu söylem eli kanlı katillere bundan böyle daha rahat katliam yapabilirsiniz cesareti verebilir. İnsan yakan canileri saklayan, kollayan, koruyan ve zaman aşımı ile toplum içine salanlar gün gelir bunun hesabını bu topluma vermek durumunda kalırlar. Gün gelir devran döner, yaşayıp o günleri göreceğiz. Bu ülkede herkes yaptığı hukuksuzlukların hesabını birgün mutlaka verecektir.”

"İNSANLIK SUÇUNDA ZAMAN AŞIMI OLMAZ"

Sivas’ta 19 yıl önce işlenen katliamsonrası 35 kişinin katledilmesinin engellenemediğini söyleyen Çiçek, "Ankara'da görülmekte olan ve utanç verici bir kararla sonlanan zaman aşımı davasında, adliye önünde toplanan on binlerce canın üstüne tazyikli su ve biber gazı sıkarak şiddet uygulamaktan çekinmemiştir” diye tepki gösterdi.

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı basın açıklaması olaysız bir şekilde sona erdi.

Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com