Hacı Hediye Güral Camii ibadete açıldı

Hacı Hediye Güral Camii ibadete açıldı
Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral'ın, merhum annesi Hacı Hediye Güral adına Organize Sanayi Bölgesine (OSB) yaptırdığı cami, kalabalık bir davetli topluluğunun katılıyla törenle ibadete açıldı.

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral'ın, merhum annesi Hacı Hediye Güral adına Organize Sanayi Bölgesine (OSB) yaptırdığı cami, kalabalık bir davetli topluluğunun katılıyla törenle ibadete açıldı.
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz, ''Cami merkezli bir medeniyetin mensupları olarak geleneğimizde, hayatın merkezinde cami var'' dedi.
Yılmaz, Kütahya Organize Sanayi Bölgesi'nde iş adamı Nafi Güral'ın annesi adına yaptırdığı Hacı Hediye Güral Camisi'nin ibadete açılışı nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, İslam dinin benimseyerek kurulan ülkelerin her birinde kentin merkezinde mutlaka bir cami olduğunu belirterek, bu caminin etrafında kurulan bedesten, çarşı ve ticari hayata ait mekanlarla medeniyetin cami merkezli olarak geliştiğini kaydetti.
Cami kelimesinin ''Toplayan, birleştiren'' anlamına geldiğini anlatan Yılmaz şöyle konuştu:
''Arapça'da camia kelimesinin anlamı üniversitedir. Cami ile camianın birleşmesinden kültür birikimleri çıkar. Cami merkezli bir medeniyetin mensupları olarak geleneğimizde, hayatın merkezinde cami var. Tarih boyunca camilerin etrafındaki çarşılar, medreseler bu birlikteliği sağlamıştır. Kütahya'nın sanayi bölgesinde yaptırılan bu güzel caminin bu tarihi fonksiyonunu icra edecek önemli bir merkez olacağına inanıyorum. Çünkü etrafındaki sanayi ile o sanayiye hitap eden caminin bir mektep gibi algılanarak gelişmesi, insanların duygularının din, vatan, millet ve bayrak ile burada buluşması bence çok anlamlı bir hadisedir. Bu cami inşallah Türkiye'deki diğer iş adamlarına örnek olacaktır. Zaten bizim geleneğimizde camilerimiz genellikle sivil mimaridir. Daha doğrusu halkımız kendi camisini kendi yaptırmıştır.''
Kütahya Valisi Kenan Çiftçi de yaptırılan camide aynı anda 1500 kişinin ibadet yaparak mutlu olacağını ifade ederek, ''Bu mutluluktan bu eseri yaptıran kişi de istifade edecektir. Bir insan dünyada kazanıyorsa diğer yerlerde de kazanmasını biliyor. Hediye Hanımefendi ahirete intikal etmiş. Arkasında güzel bir evlat bırakmış. O güzel evlat da bu güzel eseri yaptırmış. Bu eserde namaz kılanlar Nafi Bey'e ve Hediye Hanım'a inşallah bol bol dua eder'' dedi.
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça da cami açılışının kendisi için büyük anlam taşıdığını anlatarak, Güral ailesinin Kütahya'da önemli yere sahip olduğunu bildirdi.
İça, Güral ailesinin sanayi alanındaki yatırımlarının ötesinde sosyal sorumluluk anlamında da önemli projelere imza attığını vurguladı.
İş adamı Nafi Güral da birçok fabrikasının olduğunu, bu fabrikalar için hiçbir zaman açılış töreni düzenlemediğini belirterek, sosyal sorumluluk gerektiren konularda örnek olması anlamında hali, vakti yerinde olan insanların dikkatlerinin çekilmesi için bu etkinliği yapmak istediklerini kaydetti.
Genelde eğitim ağırlıklı sosyal sorumluluk kulvarında çalıştıklarını dile getiren Güral, ''Bu defa biraz farklı oldu. Rahmetli annem yapımı tamamlanamayan camilerin tamamlanmasını arzu ederdi. Bir de burada binlerce çalışan var. Bu eksikliği gidermek için bunu yaptık. Sosyal sorumluluk projelerine harcanan paraları Allah fazlasıyla veriyor'' dedi.
Cami açılışına, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Kütahya Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Çınar, Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Başkanı Erkan Güral ve çok sayıda davetli katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com