“Hadım Yasası'nın biraz aceleci olduğunu düşünüyorum”

“Hadım Yasası'nın biraz aceleci olduğunu düşünüyorum”
Afyonkarahisar Baro Başkanı Şahin, idam cezasının geri getirilmesi halinde bile cezaevinde yatan terör suçlularının idam edilmesinin mümkün olmadığını bildirerek, "Bugün konulan idam cezası ancak bugünden sonra işlenen suçlar için geçerli olacaktır. Geri

Afyonkarahisar Baro Başkanı Şahin, idam cezasının geri getirilmesi halinde bile cezaevinde yatan terör suçlularının idam edilmesinin mümkün olmadığını bildirerek, 'Bugün konulan idam cezası ancak bugünden sonra işlenen suçlar için geçerli olacaktır. Geri dönülmesini ben imkan dahilinde görmüyorum' dedi.

Afyonkarahisar Baro Başkanı Turgay Şahin, aylık basın toplantısını Avukatlar Günü'nde gerçekleştirdi. Baro binasında yapılan basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baro Başkanı Şahin, idam cezasının geri getirilmesi ile ilgili imza kampanyalarını değerlendirdi. Yıllar önce Afyonkarahisar Barosu tarafından çıkarılan bir dergide idam cezası ile ilgili bir makalesinin yayımlandığını hatırlatan Şahin, makalesinde idam cezasına karşı çıktığını dile getirdi.Birtakım süreçlerin ardından idam cezasının kaldırıldığını aktaran Şahin, çocukların tecavüze uğraması, vahşice katledilmesinin artık insanlar için sözün bittiği yer olarak algılandığını söyledi. Bu tür olayların ardından ne tür ceza uygulanırsa uygulansın kamuoyunun bu cezayı az gördüğünü belirten Şahin, 'Hukukçu olmak demek tepki ile hareket etmek değildir. Bu konuda arkanıza yaslanıp sakince düşünmeli, verilecek cezanın orantısız olmaması için gerekli çabayı göstermelisiniz. İdam cezası yeniden getirilecekse bu hep bu tür suçlardan sonra bize sunuluyor' diye konuştu.
İdam cezasının uygulandığı suçların her birisinin siyasi suçlar olduğunu savunan Şahin, 'Bizim yakın tarihimiz de böyle. İdam cezası tecavüzcülere uygulanmamış, daha çok düşünce suçlularına, siyasi suçlulara, siyasi muhaliflere uygulanmış. Bugün, eğer bir şekilde kanuni takipten kurtulmuş olsalar, yurt dışına kaçmış olsalar da bugün asılarak öldürülmüşlerdir. O dönemde bunların idamını gerekli görüyorlardı. Ama şimdi geriye baktığımızda 'İdam edilmese olurmuş' hatta; 'İyi olurmuş' diyebiliyoruz. İdamcezası öyle bir şey ki geçmişe baktığınızda 'Keşke yapmasaydık' demenizin bir anlamı yok. Bu
cezanın telafisi mümkün değil' diye konuştu. Şahin, Amerika gibi teknolojinin adalet için çok iyi uygu landığı ülkelerde bile yıllar sonra bir suçlunun masumiyetinin ortaya çıktığını anlattı. İdam cezası için imza toplamanın kolay bir şey olduğunu söyleyen Şahin, 'Ben kamuoyunun ve idam için imza toplayanların ruh hallerini, kendilerini anlayış ile karşılıyorum. Suçlar, kabul edilebilecek suçlar değil. Ancak, idam cezası konusunda daha sakince düşünmek gerekir' dedi.

'HADIM YASASINDA
ACELE EDİLDİ'
Kamuoyunda 'Hadım Yasası' olarak bilinen tasarı ile ilgili olarak ise Şahin, 'Hadım Yasası'nın biraz aceleci olarak düzenlendiğini kaydederek şöyle konuştu:
'Elbette çok büyük bir problem. Bu bir kanayan yara. Cinsel suçların giderek arttığını da görüyoruz. Geçmişe oranla giderek artan ve çok sık karşımıza çıkan suçlar. Ancak, henüz bu olay çok sıcakken, bir tedbir düşünülmesinde, yani sonuçlar itibari ile isabetsizlik olabileceği endişesi ile bir nokta koyuyoruz. Elbette suçların ortadan kalkması ve suçluların hakkı ile cezalandırılması için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Bir tereddüdümüz yok. Acaba bu tedbirler ve cezaların arttırılması gerçekten suçun önlenmesi için yeterli ve etkili olabilecek midir? O konuda şüphelerimiz var, onu da zamanla göreceğiz.'

'İŞ YERLERİNDEKİ
PSİKOLOJİK TACİZ'
İş yerinde psikolojik tacizin önlemesi ile ilgili olarak hazırlanan genelgenin kabul edilerek Resmi Gazete'de yayınlandığını bildiren Şahin, bu konuda da bilgilendirme yaptı. Özellikle kamu iş yerlerinde amir ve memur ilişkilerinde, bir çok kez memurun baskı altına alındığını, yıldırtılmak istendiğini, görev değişikliği istemek zorunda kalması için üzerinde baskı uygulandığı birçok örneklerin görüldüğünü belirten Şahin, kamu ve özel sektör iş yerlerinde çalışanların bugüne kadar maruz kaldığı ciddi baskıların bulunduğunu söyledi. Şahin, 'Bu bir insan hakkı ihlali olarak bizlerin de ilgi alanlarına giriyor. Buradan Afyonkarahisar Barosu olarak iş yerinde baskıya, psikolojik tacize uğrayan tüm çalışanlara duyuruyorum. Bu durumların, bu uygulamaların varlığı halinde tarafımıza başvurabilirler. Bu genelge ve ceza kanunları hükümleri çerçevesinde gereken yapılacaktır. Konu disiplin amirliğine ve savcılığa taşınacaktır. Bu konuda hassas olmaya davet ediyorum. Tabii en büyük problemimiz patronun odasında, amirin odasında yapılan hakaretler, tacizlerdir. Bunların ispatı tabii ki kolay değil, ama bu konuda çalışma ortamında, çalışanların da birbirine destek vermesi gerekir. Onlar neme lazımcılık yaparlarsa bu konuda korkularını abartırlar ve geri dururlarsa tabii ki bunu ispatlamak zor olacaktır. Bu anlamda çalışanların da birbirleri ile destek olmalarına davet ediyorum. Sonraki aşamalarda bu konuda bütün meslektaşlarım gerekeni yapacaklardır' şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com