Hafta sonu hava nasıl olacak?

Hafta sonu hava nasıl olacak?
Meteorolojiden yapılan açıklamaya göre tüm yurtta hafta sonu soğuk hava hakim olacak.

Yapılan son değerlendirmelere göre; Batı Karadeniz kıyıları, Orta ve Doğu Karadeniz,Doğu Anadolu' nun kuzeyi ile Sivas ve Yozgat, çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
 
Yağışların, kıyılarda genellikle yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde Marmara ile iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor.
 
HAVA SICAKLIĞI: Kuzeydoğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişikliğin olmayacağı tahmin ediliyor.
 
RÜZGAR: Genellikle kuzey ve batı, doğu bölgelerde güney ve batı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.
 
METEOROLOJİ'DEN UYARILAR
 
BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI:
Gece ve sabah saatlerinde Marmara ile iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi beklendiğinden başta sürücüler olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.
 
GECE EN DÜŞÜK HAVA SICAKLIĞI ARDAHAN'DA ÖLÇÜLDÜ
 
Doğu Anadolu Bölgesi'nde aralıklarla etkili olan kar yağışı yaşamı olumsuz etkiliyor. Gece en düşük hava sıcaklığı eksi 9 dereceyle Ardahan'da ölçüldü.
 
Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Orta Akdeniz üzerinden gelen alçak basınç sisteminin etkisi altına giren Doğu Anadolu Bölgesi'nde kar yağışı etkili oluyor.
 
Kar kalınlıkları Ağrı'da 22, Kars'ta 20, Ardahan'da 12 ve Erzurum'da 5 santimetre olarak ölçüldü. Soğuk havadan ev, iş yeri ve araçların camları buz tuttu, çatılarda buz sarkıtları oluştu. Sabah saatlerinde okula giden öğrenciler, soğuk havadan olumsuz etkilendi. Kaldırımların da buz tutuğu kent merkezlerinde, belediye ekiplerince kar ve buzla mücadele çalışması yapılıyor. Bölgede gece ölçülen en düşük hava sıcaklıkları Ardahan'da eksi 9, Erzurum ve Kars'ta eksi 8, Iğdır'da eksi 6, Erzincan'da 1 ve Iğdır'da 3 derece olarak ölçüldü.
 
Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Ardahan'da eksi 5, Erzurum ve Kars'ta eksi 3, Ağrı'da eksi 2, Iğdır'da 5 derece olması tahmin ediliyor.
 
Yetkililer, sürücülerin yollarda meydana gelen buzlanmaya karşı dikkatli ve tedbirli olmaları için uyarıda bulundu.
 
BÖLGELERİMİZDE HAVA
 
MARMARA: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor
 
EGE: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde İç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor.
 
AKDENİZ: Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor.
 
İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, Sivas ve Yozgat çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor.
 
BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, ilk saatlerde kıyılarının aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor.
 
ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Çok bulutlu ve aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kıyılarda yağmur ve sağanak, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor.
 
DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, kuzey çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor.
 
GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin doğu kesimlerinde yer yer sis görülmesi bekleniyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com