Hafta sonu hava nasıl olacak?

Hafta sonu hava nasıl olacak?
Hava sıcaklığının, Kuzey ve iç kesimlerde 6 ila 14 derece olmak üzere Türkiye genelinde azalması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye’nin büyük bir bölümünde görülecek yağışların, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari, Şırnak ve Siirt çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.
 
Yağışların Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Sıcaklıkların, Kuzey ve iç kesimlerde 6 ila 14 derece olmak üzere Türkiye genelinde azalacağı tahmin ediliyor.
 
Rüzgar, İç ve batı kesimlerde kuzey ve kuzeybatı, doğu bölgelerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette, Batı Karadeniz ve Orta Karadeniz kıyıları, Güney Ege, İç Anadolu, Doğu Akdeniz ile Doğu Anadolu'nun doğusunda yer yer kuvvetli olarak esecek.
 
KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI
 
Meteoroloji, yağışların; Batı Karadeniz, Orta Karadeniz, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari, Şırnak ve Siirt çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden oluşabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini bildirdi.
 
KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI
 
Rüzgar Batı Karadeniz ve Orta Karadeniz kıyıları, Güney Ege, İç Anadolu, Doğu Akdeniz ile Doğu Anadolu'nun doğusunda yer yer kuvvetli olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.
 
ANİ KAR ERİMELERİ ve HEYELAN UYARISI
 

Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu kesimlerde ani kar erimeleri beklendiğinden, oluşabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.
 
BAZI İLLERDE HAVA DURUMU
 
İSTANBUL: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksekleri kar yağışlı.(8)
ANKARA: Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı.(4)
İZMİR: Parçalı bulutlu.(15)
ADANA: Çok bulutlu, zamanla sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı.(19)
ANTALYA: Parçalı bulutlu.(18)
SAMSUN: Çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı.(11)
ERZURUM: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı.(5)
VAN: Parçalı, zamanla çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmurlu, akşam saatlerinden itibaren kar yağışlı.(8)
DİYARBAKIR: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu.(13)
 
BÖLGELERDE HAVA DURUMU
 
MARMARA: Hava parçalı ve çok bulutlu, doğusu ve Balıkesir ile ilk saatlerde Tekirdağ çevrelerinin aralıklı yağmur ve karla karışık yağmur, yükseklerinin kar yağışlı geçecek. Rüzgar ise; doğusunda kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak esecek.
 
EGE: Hava parçalı ve çok bulutlu, iç kesimlerinin aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Rüzgarın, Gün Ege kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak eseceği tahmin ediliyor.
 
AKDENİZ: Havanın parçalı ve çok bulutlu, Göller yöresi, K.Maraş, Osmaniye ve Hatay ile zamanla Adana çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Adana, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Hatay çevrelerinde yağmur ve sağanak, zamanla Isparta ve Burdur çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenirken, Rüzgar ise, Doğu Akdeniz'de güneybatı yönlerden kuvvetli olarak esecek.
 
İÇ ANADOLU: Meteorolojiye göre, hava çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı gerçekleşecek.
 
BATI KARADENİZ: Hava çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların yer yer kuvvetli olmak üzere yağmur ve karla karışık yağmur, iç kesimleri ile yükseklerinde kar şeklinde olması bekleniyor.Bu sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgar ise; kıyı kesimlerinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak esecek.
 
ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Meteoroloji’den alınan bilgide, havanın parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Orta Karadeniz'de yer yer kuvvetli olmak üzere kıyılarda yağmur ve sağanak, zamanla iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; kıyı kesimlerinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak eseceği tahmin ediliyor. Meteoroloji, kar örtüsünün bulunduğu kesimlerde ani kar erimeleri beklediğinden oluşabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerektiğini bildirdi.
 
DOĞU ANADOLU: Hava parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların; Erzincan ve Tunceli, öğle saatlerinden itibaren Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak ile akşam saatlerinden itibaren Hakkari çevrelerinde kuvvetli olmak üzere, yağmur, zamanla kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; doğusunda güneyli yönlerden kuvvetli (30-60 km/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor. Bölgenin güneyinde toz taşınımı bekleniyor.Bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Kar örtüsünün bulunduğu kesimlerde ani kar erimeleri beklendiğinden, oluşabilecek olumsuzluklara karşı Meteoroloji, ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerektiği uyarısında bulundu.
 
GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Siirt çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar ise; bölge genelinde güneyli yönlerden yer yer kuvvetli olarak esecek. Bölge genelinde toz taşınımı bekleniyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com