Haitili depremzedeye izolasyonlu çadır

Haitili depremzedeye izolasyonlu çadır
Kimse Yok Mu Derneği, Haiti'de 12 Ocakta meydana gelen depremde evlerindeki kolonlardan birinin sağlam kalması sonucu enkazdan sağ çıkan anne ile oğluna izolasyonlu çadır yardımında bulundu.

Kimse Yok Mu Derneği, Haiti'de 12 Ocakta meydana gelen depremde evlerindeki kolonlardan birinin sağlam kalması sonucu enkazdan sağ çıkan anne ile oğluna izolasyonlu çadır yardımında bulundu.

Derneğin Haiti sorumlusu Eyüp Tok ve dernek gönüllüsü inşaat mühendisi Alaattin Türkoğlu, başkent Port-au-Prince'in Croix-des-Bouquets bölgesinde depremde evleri yıkıldıktan sonra derme çatma çadırda yaşamlarını sürdüren Venise Lousme (56) ve oğlu Jean Raynald Belizaire (30) ile görüştü.
Ev ve yakınındaki çadırda incelemelerde bulunan Tok'a durumlarına ilişkin bilgi veren Lousme, depremden önce zor şartlarda yaşadıklarını ve örgü işleri yapıp büyük marketlere satarak geçimlerini sağladıklarını bildirdi.
Depremin ardından çalışamadıklarını ve yardıma ihtiyaç duyduklarını anlatan Lousme, ''Deprem sırasında evdeydik. Büyük bir gürültüyle tek katlı evimiz sallanmaya başladı ve yan kısımları çöktü. Ortada yıkılmayan kolon sayesinde yara almadan kurtulduk. Daha sonra kendi imkanlarımızla bulduğumuz brandalardan bir çadır yaptık. Şimdi burada güç şartlarda yaşıyoruz'' dedi.
Lousme, derneğin kendilerine çadır ve gıda yardımında bulunmasından memnuniyet duyduklarını ifade ederek, kendilerine dostluk kapılarını açan dernek yetkililerine teşekkür etti.
-''DEPREM ÖNCESİ DE ZOR ŞARTLARDA YAŞADIKLARINI GÖRDÜK''-
Eyüp Tok, yaptığı açıklamada, Haiti halkının yanında olduklarını ve depremin yaralarının sarılması için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini söyledi.
Türk ve Haiti halklarının dostluğu, kardeşliği için bu adımların bir başlangıç olduğununa işaret eden Tok, şöyle konuştu:
''Port-au-Prince'in Croix-des-Bouquets bölgesinde depremden kaynaklanan mağduriyetleri görmek amacıyla temaslarda bulunuyoruz. Aynı zamanda Haiti halkının depremden önce de ne kadar sıkıntılı bir hayat yaşadığını görmüş oluyoruz. Haiti halkının depremden önce de dünyanın en fakir halkı, Haiti devletinin dünyanın en fakir devleti olduğu apaçık ortada. Dernek olarak burada bir çadır kent kurup prefabrike binalarda okul, yetimhane gibi sosyal tesisler yapacağız. Çadır kente gidemeyecek, eski de olsa malını mülkünü terk edemeyecek insanlara da yardım eli uzatılması gerekiyor. Onların komşularını ve yaşadıkları çevreyi bırakması zor. Alternatif olarak bu enkazları kaldırıp yerine çok güzel hayat sürebilecekleri izolasyonlu, sıcak ve soğuktan etkilenmeyecek, iki odalı, kapılı çadırlar kuracağız.''
Tok, Lousme ve oğluna gıda yardımı yaptıklarını, evlerinin yakınında 32 metrekare büyüklüğünde, izolasyonlu modern çadır kuracaklarını belirterek, derneğe yardımda bulunan ve bulunacak hayırseverlere teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com