HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan:

HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan:
"Bizim 1 Mayıs'ımız şölene dönüşüyor, halaylarla, oyunlarla kutlanıyor. Bizim etkinliklerimize iş verenlerimiz de geliyor. Meydanda güvenlik görevlilerine karanfiller dağıtıyoruz"

KONYA (AA) - HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, "Bizim 1 Mayıs'ımız şölene dönüşüyor, halaylarla, oyunlarla kutlanıyor. Bizim etkinliklerimize iş verenlerimiz de geliyor. Meydanda güvenlik görevlilerine karanfiller dağıtıyoruz" dedi.

Arslan, Mevlana Kültür Merkezi'ndeki Konya İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı'nda (KONİF), fuarın model olması gerektiğini söyledi.

KONİF'in bu yıl 2'ncisinin düzenlediğini anımsatan Arslan, işçi ve işverenin bir arada bulunduğu platformların yaygınlaşması gerektiğini vurguladı.

Arslan, son yıllarda Türkiye'deki işsizlik oranlarının düşmesinin çok önemli olduğuna dikkati çekerek, "Çünkü piyasada işçi arzı biraz daha aşağı düşüyor. İşçiler bu sefer iş tercihi yapacak, her işi kabul etmeyecek. Şimdi olduğu gibi işçiler 'her işte çalışmam' diyor. İşverenler de işçi bulamıyor. Neden? Normal standart ücretlerden dolayı, asgari ücret artı yemek veya yol parası. Bunun gibi şartlarda işçiler artık çalışmak istemiyor" diye konuştu.

- "İşveren, işçi bulmakta zorlanıyor"

Türkiye'nin 30 yıl öncesinde Avrupa'nın iş gücüne önemli oranda katkı sağladığını vurgulayan Arslan, şunları kaydetti:

"Yakınlarımız, akrabalarımız İsviçre'ye gittiklerinde ilk önce çiftliklerde çalışmışlardı. Çünkü İsviçreliler çiftliklerde çalışmıyordu. Bugün Türkiye, batının 1960'lı yıllarda yaşadığı süreci yaşamaya başladı. Köylere gittiğinizde artık çalışacak insan bulamıyorsunuz. Bazen televizyonlarda görüyoruz, çoban bile bulunamıyor. Maaş veriliyor, sigorta yapılıyor ama sürüye çoban bulunamıyor. Türkiye'de işçilerin sanayide çalışmak istememesi gibi her çoban da her ücrete çalışmıyor, tercih yapıyor. Önceden öyle değildi. Bu, olumlu bir gelişmedir." 

- "1 Mayıs'ı şölen havasında kutladık"

Arslan, 1 Mayıs'ı Kayseri'de onbinlerce işçinin birlik, beraberlik ve kardeşlik duygusu içinde kutladığını dile getirdi.

"Bizim 1 Mayıs'ımız şölene dönüşüyor, halaylarla, oyunlarla kutlanıyor. Bizim etkinliklerimize iş verenlerimiz de geliyor. Meydanda güvenlik görevlilerine karanfiller dağıtıyoruz" diyen Arslan, şöyle devam etti:

"Tüm bunlara rağmen medya, Taksim'deki bir avuç işçi bile olmayan, hayatlarında bir gün bile tezgahlarının başında durmamış marjinal grupların kötü görüntülerini izletiyor. Bu, Türkiye'ye haksızlık. Kayseri gibi modellerin Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. İstanbul'da kendi örgütlerini ve isimlerini kamuoyuna duyurabilmek için mücadele eden yüzlerce marjinal örgüt var. Hayatlarını 1 Mayıs'a adamışlar. Taksim'de  kendilerine alan oluşturmaya çalışıyorlar. Onun için 1 yıl süreyle inşaat demirlerini kesip bilye yapıyorlar. Sapan hazırlığı, molotoflar... O gün kendilerine alan açmak için bunları yapıyorlar. Esas DİSK'i ve KESK'i zorlayan örgütler onlar. 'Orada olacaksınız' diyorlar, baskı yapıyorlar. Bize düşen görev, 1 Mayıs'ı, işvereni, Türkiye'yi normalleştirelim. Tüm bunları yapalım ki çalışma hayatının gerçek gündemini konuşalım."

Arslan daha sonra fuar alanında kurulan stantları gezdi, yetkililerden bilgi aldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com