Hakan Fidan, Öcalan'la görüştü!

Hakan Fidan, Öcalan'la görüştü!
Oslo sürecinin başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra 2013 yılı yeni İmralı süreci ile başladı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başdanışmanı Yalçın Akdoğan’ın İmralı’da Abdullah Öcalan’la görüşüldüğünü ve temel amacın örgüte silah bıraktırmak olduğu yönündeki açıklamaları, geçmişteki devlet- PKK görüşmelerini yeniden gündeme getirdi.
 
İlk olarak Başbakan Erdoğan, geçen hafta katıldığı TRT’de İmralı ile MİT gibi kurumlar aracılığıyla görüşmeler yapıldığını açıkladı. Kamuoyunda büyük yankı uyandıran bu açıklamayı, 30 Aralık 2012’de Taraf’a konuşan Erdoğan’ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan ayrıntılandırdı. 

Görüşmelerin örgüte silah bıraktırmayı amaçladığını belirten Akdoğan, “Hükümetimiz başından beri sorunun çözümüne yönelik güçlü bir irade ortaya koydu ve bu iradesini güçlü şekilde sürdürüyor. Biz tek başımıza kalsak bile, muhalefet destek vermese bile, çeşitli kesimler bu süreci baltalamaya kalkışsa bile biz bu süreci devam ettirmek konusunda kararlıyız. Görüşmeler, çabalar bu kapsamda sürdürüyor” dedi.

Tam da bu süreçte MİT Müsteşarı Hakanr Fidan’ın devreye girdiği ortaya çıktı. Sızan bilgilere Fidan, 16 Aralık 2012’de İmralı’ya giderek Öcalan’la iki günlük bir görüşme gerçekleştirdi.
 
Turgut Özal’la başladı
 
Devlet ile Öcalan arasındaki ilişkinin tarihi 20 yıl öncesine uzanıyor. İlk temas 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde, 1992-93 yıllarında Öcalan Şam’da yaşarken Celal Talabani üzerinden dolaylı olarak kuruldu. Görüşmelerin Özal dışındaki bir diğer muhatabı da dönemin Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis’ti. (EAK)

Kaynak: Taraf
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com