Hakemler Suçluysa Daum'u Neden Kovdun?

Hakemler Suçluysa Daum'u Neden Kovdun?
Fenerbahçe'de hedef ikinci yarıdaki Trabzonspor maçı. Her konuşma planlı. Aziz Yıldırım açıklama yapıyor. Kaçan şampiyonluğu hakem Yunus Yıldırım'a bağlıyor. O zaman Daum'u niye kovdun, onun suçu neydi?

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın, hakem Yunus Yıldırım'a hakaretinden dolayı ceza alması ve geçtiğimiz yılda kaçan şampiyonluğu hakemlere bağlaması Erman Toroğlu'nu kızdırdı. Bugünkü köşesinde Aziz Yıldırım'ı eleştiren Toroğlu, bu konuşmaların planlı olduğunu savundu.

İşte Toroğlu'un köşe yazısı..

Çok konuda ahkam kesiyor
Aziz Yıldırım son 5 sezondur 10 kez Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu'na gönderildi. Toplam 21 ay hak mahrumiyeti cezası aldı. 105 bin lira da para cezasına çarptırıldı. Cezaların tamamı federasyonlara ve hakemlere karşı şuç işlemeye yönelikti. 2007 yılında Beşiktaş ile oynanan kupa maçı sonrası hakem Selçuk Dereli'nin soyunma odasını bastı, 1 yıl ceza aldı. Geçen sezon da aynı eylemi Gaziantepspor maçında Kuddusi Müftüoğlu'na yaptı. Bu sefer de Sivasspor maçının devre arasında Yunus Yıldırım'a. Son olarak da 21 gün ve 30 bin lira para cezası aldı.
Aziz Yıldırım bu işleri devamlı yapıyor. Ama ondan sonra da çıkıyor ve etik değerlerden bahsediyor. Kulüpler Birliği Başkanı olarak çok konuda ahkam kesiyor. Başbakan nerede, hemen yanına yaklaşıyor oralarda hep masumu oynuyor. Yaptıkları ise meydanda...

3 poizsyonun ikisi penaltıydı
Durup dururken Aykut Kocaman çıktı, Trabzonspor'un 3 penaltısından bahsetti. Bana göre bu pozisyonlardan ikisi penaltıydı. Başkalarına göre de bu durum değişik olabilir. Aykut Hoca'nın söylediği 3 penaltıyı hakem veya futbol adamı olan ve yüzde yüz futbolun içinde olan kişilere soralım, hemen hemen aynı cevabı alırız.

Zihniyet hep aynı
Peki bunu çıkıp Aykut Kocaman mı söyledi? Bence hayır. Aziz Yıldırım istedi Aykut Kocaman konuştu. Aykut Hoca'nın buradaki konuşma dili kendi diline hiç benzemiyor. Sonra ne oldu? Aziz Yıldırım, Sivasspor maçının devre arasında hakemin soyunma odasını ziyaret etti!.. Ondan sonra da kupa maçı geldi. Fenerbahçe, Bucaspor'a yenildi.
Buradaki hedef ikinci yarıda 19. hafta Kadıköy'de oynanacak Fenerbahçe-Trabzonspor maçı. O maçı Trabzonspor alırsa veya berabere kalırsa Fenerbahçe'nin şampiyonluk şansı azalacak. Fenerbahçe kazanırsa az da olsa şampiyonluk şansı devam edecek. Yani yapılan eylem planlı.
Aziz Yıldırım açıklama yapıyor. Fenerbahçe'nin geçen sezon kaçırdığı şampiyonuğu Yunus Yıldırım'a bağlıyor. Koca lig şampiyonluğunu Yunus Yıldırım'ın yönettiği maçtaki “Top hareketliydi, top duruyordu” tartışmasına bağlayan bir zihniyet bu.

Ey Aziz Yıldırım, Yunus Yıldırım hatalıysa ve bütün şampiyonluk onun çaldığı veya çalmadığı düdükle gittiyse Daum'u niye kovdun? Onun suçu neydi?. O zaman Daum başarılıydı.
Aziz Yıldırım ne yaptı? Yunus Yıldırım gibi adam gibi bir hakemin bir daha Fenerbahçe maçlarına verilmesini engelledi. Bundan sonra Trabzonspor maçı da dahil acaba yumoş yumoş hakemler mi istiyor Aziz Yıldırım. Hani fair play? Hani marka değeri? Hepsi hikaye. Türkiye'de futboldaki şiddeti futboldaki kaosu körükleyen bu zihniyettir. Ama bunlar perdenin önünde ve arkasında ayrı oynarlar.

İşleri planlı, hesaplı
Yunus Yıldırım hatalı maç idare edebilir. Ama Yunus Yıldırım adam gibi adamdır. Maalesef bu adam gibi adamlar bazılarının işlerine gelmezler. Aziz Yıldırım diyor ki, “Bakalım Yunus Yıldırım'a ne ceza verecekler?” Yunus Yıldırım'ın Fenerbahçe-Sivasspor maçında aldığı not 8.3. Eğer bu federasyon ve MHK, Yunus Yıldırım'a en kestirme yoldan maç vermezse onlara yuh olsun.

Neden 21 gün ceza verildi
Daha da enteresanı Aziz Yıldırım, MHK Başkanı Oğuz Sarvan ile konuşmuş. Oğuz Sarvan, Yunus Yıldırım konusunda “Hatalıdır” demiş. Benim bildiğim ve tanıdığım Oğuz Sarvan, “Hakemler de hata yapabilir” demiştir. Aziz Yıldırım'ın beğenmediği hakemler için de “Hakemler bu sezon başarılıdır” demiştir. Ama federasyon bu konuda Oğuz Sarvan'ı konuşturur mu? Onu bilemem.
Burada şu nokta da var. Aziz Yıldırım'ın ettiği küfürleri, hakaretleri ve sözleri bundan sonra başka bir idareci hakemlere yaparsa 21 günden fazla ceza veremezsiniz. Hukukta örnek vardır. Peki bu 21 gün ceza neden verilmiştir? Bence, Galatasaray'ın yeni stadının açılışında Kulüpler Birliği Başkanı olarak Aziz Yıldırım'ın, açılışa gelecek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanında bulunması için verilmiştir. Türk futboluna hayırlı olsun.

Kocaman'ı o koltuğa Ali Şen getirdi
FENERBAHÇE'de Aziz Yıldırım ve yönetimi Aykut Kocaman'ın arkasında mı, yoksa hocalarıyla olan mukavelelerinin süresinin bitimini mi bekliyorlar? Bu yorumları Aziz Yıldırım kendine göre yapıyor. Ama, Aziz Yıldırım'dan başka yönetimden Aykut Kocaman'a fazla destek olunduğu fikrinde değilim. Zaten, Aykut Kocaman'ın geliş sebebi de Ali Şen'dir. “Senin düşmanın, benim dostumdur” mantığıyla hareket etti Aziz Yıldırım. Ali Şen'in uzaklaştırdığı Aykut Kocaman'ı Fenerbahçe Teknik Direktörü yapmasındaki en önemli faktör budur.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com