Hakim ve savcılar İstanbul'da buluştu

Hakim ve savcılar İstanbulda buluştu
Yargıda Birlik Platformu'nun toplantısına, Türkiye genelindeki adliyelerde görev yapan yaklaşık 600 hakim ve savcı katıldı

İSTANBUL (AA) - Türkiye genelindeki adliyelerde görev yapan yaklaşık 600 hakim ve savcı, Yargıda Birlik Platformu'nun toplantısında bir araya geldi. 

Sancaktepe'deki Bervaze Ortadağ Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen toplantıda, platformu temsilen Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Genel Sekreteri Bilgin Başaran, Genel Sekreter Yardımcısı Musa Kanıcı, HSYK Başmüfettişi Mehmet Yılmaz , Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilleri Ramazan Kaya ve Harun Kodalak, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Basri Bağcı, Anadolu Cumhuriyet Başsavcıvekili Ömür Topaç ve Ankara'da görev yapan hakimler Gülsüm Mısır ile Hayri Keskin yer aldı.

Toplantıya, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Menteş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Celal Avar ve Ankara Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcısı Ali Çalık da katıldı.

Basına kapalı yaklaşık 3 saat süren toplantıda, HSYK Başmüfettişi Mehmet Yılmaz, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Basri Bağcı ve Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Ramazan Kaya konuştu. 

- Salihoğlu'nun açıklaması

Toplantının ardından basın mensuplarına açıklama yapan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, ağustos, eylül ve ekim aylarında yapılacak HSYK seçimlerine doğal olarak bütün arkadaşların ilgi duyduğunu belirterek, "Bu seçimde kimleri seçeceğiz, kimleri kurula göndereceğiz diye düşünceler var. Bu düşünceleri çeşitli platformlarda seslendirmek istiyorlar. Bu amaçla kurulan Yargıda Birlik Platformu'nda arkadaşlarımız olduğu, çok uzun süredir de tanıdığımızdan için katıldık" diye konuştu.

"Güzel arkadaşlarının güzel konuşmalarını" dinlediklerini aktaran Salihoğlu, "Şahsi düşüncem; kurula gidecek arkadaşlarımızın her bakımdan temsil kabiliyeti olan, hoşgörülü, kucaklayıcı, itici olmayan, sonuna kadar sabırlı olması. Adaletin yücelmesi ve halkın gözünde yerini bulması gerekiyor. Bu anlamdaki en büyük görev de biz hakim ve savcılara düşüyor" ifadelerini kullandı.

- "Yetenekli ve çalışkan arkadaşları destekleyeceğiz"

Salihoğlu, çıtayı yükseltmek için ellerinden gelen herşeyi yapmak zorunda olduklarını dile getirerek, şunları söyledi: 

"Şunu altını çizerek belirteyim. Biz, bu ülkenin temeli olan adalet duygusunu gerçekleştiren kişileriz. Herkese eşit mesafedeyiz. Herkese eşit derecedeyiz. Zaten bu olmazsa adalet olmaz. Bu herkese eşit olmayı gerçekleştirmenin en önemli yanı çok çalışmak. Bu konuda HSYK üyelerine de bizi temsili açısından büyük görevler düşüyor. İnşallah önümüzdeki toplantılarda daha iyi ortaya çıkacak. Adayların, herkes tarafından benimsenen, sevilen, gönlünü açan kişilerden olmasını diliyoruz. Ortaya çıkacak yetenekli ve çalışkan arkadaşları destekleyeceğiz. Herhangi bir belirlememiz olmadı. Tahmin ediyorum herkesin ortak düşündüğü arkadaşlarımız, bizi temsilen HSYK'ya gidecek. Bence bugünkü buluşma gerçekten güzel oldu. Bütün arkadaşlarımız hemen hemen buradaydı. Hem birbirimizi gördük hem merhabalaştık. Düşünceler söylendi. Gayet güzel bir forum oldu."

- "Kimseyi ötekileştirmeyen yeni yargı için platform"

Toplantının ardından basın mensuplarına dağıtılan yazılı açıklamada, Yargıda Birlik Platformu'nun, yargıya olan güven kaybını durdurmak ve sonrasında güveni yeniden tesis etmek amacıyla farklı görüş ve düşünceye sahip hakim ve savcıların bir araya gelmesiyle kurulduğu belirtildi.

Açıklamada, "Amacımız, yargı yönetiminin belirli bir grubun tekelinden alınarak, liyakatı esas alan ve kimseyi ötekileştirmeyen yeni bir yargı tesis etmek olup, bu bağlamda hakim ve savcılarımızın görüşlerinin alınması için bir araya gelmeyi ve sonrasında ortaya çıkan sorunların ve çözüm önerilerinin masaya yatırılmasını çok önemli addediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

İlk toplantısını 19 Nisan'da Konya'da gerçekleştiren platformun hukukun üstünlüğünü hakim kılmak amacıyla yola çıktığı aktarılan açıklamada, "Hedefimiz tüm yurttaşlarımızın güven duyacağı, hiçbir tereddüt duymadan kendisini adaletine teslim edeceği bir yargı oluşturmaktır" denildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com