Hakim ve savcılar isyanda

Hakim ve savcılar isyanda
Yolsuzluk ve rüşvet operasyonları sonrasında yargıda yaşanan tayin depremi ve “paralel yapı”, “yargı çetesi” gibi ifadeler hakim ve savcıları isyan ettirdi.

Sozcu.com.tr'de yer alan habere göre urumdan rahatsız olan yargı mensuplarının, HSYK’yı mail, mektup ve faks yağmuruna tutarak, “yıpranma hakkımız verin emekli olalım” dediği öne sürülüyor.

ADALET DUYGUSU ZEDELENİYOR

Hükümeti zorda bırakan operasyonlardan sonra Erdoğan ve bakanların “yargıda paralel yapı ve çete” bulunduğu iddiaları hakim ve savcıları rahatsız etti.

Edinilen bilgiye göre, Türkiye’nin farklı illerinde görev yapan hâkim ve savcılar, HSYK’ya yüzlerce mail, mektup ve faks gönderdi. Kurula gönderilen yazılarda, 17 Aralık sonrası yaşanan ve tayin depremleriyle devam eden sürecin yargıya müdahale anlamı taşıdığı belirtilirken, sadece toplumdaki değil yargı mensuplarında dahi adalet duygusunun zedelendiği, meslek itibarının, şeref ve haysiyetlerinin hiçe sayıldığı ifade edildi. Mektuplarda, emeklilik süreleri dolmayan hakim ve savcılar, kendilerine “yıpranma hakkı” tanınması halinde emekliliklerini isteyeceklerini ifade ederek, gereğinin yapılması için taleplerinin Adalet Bakanlığı’na iletilmesini de istedi.

Kurulun yapısında değişiklik öngören yasa teklifinden de rahatsız olduklarını söyleyen hakim ve savcılar, “2010 yılında yapılan referandum ile ilk kez HSYK üyeleri kendi oylarımız ile belirlendi. Meclis’te görüşülen HSYK’nın yapısına ilişkin değişikliğin kabul edilmesi halinde kurulun demokratik yapısı zedelenecek. Bakana bağlı kurul oluşacak. Bu şartlar altında çalışmaktansa, yıpranma hakkı tanıyın, emekli olalım” dedi.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com