Hakim ve Savcıları Fişleyin Talimatı!

Hakim ve Savcıları Fişleyin Talimatı!
HSYK Üyesi Ertosun, YARSAV Başkanı Tarhan'dan hakim ve savcıları fişleyecek altyapı kurmalarını istedi...

• Yüksek yargı mensuplarına ait ses kayıtlarına bir yenisi daha eklendi. Ergenekon hakim ve savcılarının görevden aldırmak istemesiyle sık sık gündeme gelen HSYK Üyesi Ali Suat Ertosun’a ait olduğu iddia edilen ses kaydında şok itiraflar yer alıyor. Ertosun’a ait olduğu ileri sürülen ses kaydında, hakim ve savcılar ile Başsavcı atamalarında liyakat, sicil, disiplin gibi konuların değil daha çok fişlemelerin etkili olduğu ortaya çıktı. YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan ve YARSAV yönetim kurulu üyesi Fetih Sayın’la bir toplantı yapan Ertosun, yargıda fişleme alpyapısı kurmalarını istiyor. Ertosun, eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun hazırladığı dosyalarla 6-7 karar aldıklarını da itiraf ediyor.

YARSAV’IN BÜYÜK KATKISI VAR

www.dailymotion.com internet sitesinde yer alan ses kaydında Ertosun, anayasa değişikliği referandumu sonrası yeni HSYK şekillenmeden ve kendileri HSYK’dan ayrılmadan YARSAV’dan gelecek fişlemelerle bazı şeyleri yapmaları gerektiğini anlatıyor. İşte O konuşma:

• ERTOSUN: Şimdi arkadaşlar, geçen sene bizden Ömer Bey ile biz, bu konuları konuştuk. (Ömer Faruk Eminağaoğlu) Yani, yargıda yapabileceğimiz konular nelerse, bizlere bunları getirebilirsiniz. Geçen sene mesela biz 6-7 tane karar aldık. O kararlarda Ömer Bey’in ve YARSAV’ın çok büyük katkıları var. Bizim en büyük eksikliğimiz, bunu söyleyeyim, bir altyapının olmaması. Bize eeee böyle araştırma geliştirme konularında bilgi verecek bir desteğin olmaması. Biz ayrılmadan buradan, bunları gerçekleştirebiliriz.

KAFAMDA BAZI PROJELER VAR

• TARHAN: Fiilen değil mi efendim.

• ERTOSUN: ... Ama bir yerden başlamak lazım.  O açıdan bizden talebiniz olursa. Geçen sene Ömer Bey güzel bir dosya hazırlamış, getirmişti.

• SAYIN:Benim yakınen haberim var efendim, onu.

• ERTOSUN: Onların bazıları oldu. Yani, benim şimdi kafamda bazı şeyler var. Yani, Akademide (Türkiye Adalet Akademisi) behamahal etkili olmak lazım.

Evet, YARSAV’la bunları konuştuk

Ses kaydının yasadışı yollardan elde edildiğini savunan Ali Suat Ertosun star’a yaptığı açıklamada “Bu ortam dinlemesi HSYK’da yapılan görüşmelere ilişkin. Emine Hanım ile Fetih Sayın beni ziyaret ettiler. Odamızda toplandığımız sırada bu tür konuşmalar geçti, hatırlıyorum” dedi. Bu tür konuşmaları herkesle yaptığını belirten Ertosun “YARSAV’ın dilek, şikayetlerini bana getirdikleri gibi, Demokrat Yargı Derneği’nden de aynı istemde bulundum” dedi. “Bizim fişlemeyle bir ilgimiz yok” diyen Ertosun  HSYK’nın bunu yapacak sekretaryası bile olmadığını söyledi. Hakim ve savcıların resmi dosyalarına neden güvenmediğini de anlatan Ertosun “Çünkü teftiş kendi ellerinde. Fişlerini dolduran onlar. Dosyalar her zaman gerçeği göstermiyor” diye konuştu. Ömer Faruk Eminağaoğlu ise “Mesleki sorunlarının çözümü için dosya hazırladıklarını ve HSYK’da bu dosya kapsamında bazı ilke kararları aldığını” söyledi.

Atama ve terfiye ‘bizden mi?’ şartı

HSYK üyesi Ali Suat Ertosun’a ait olduğu iddia edilen ses kaydında Ertosun, çeşitli adliyelere, Yargıtay ve Danıştay Daireleri’ne yaptığı ‘hayır’ propagandası ziyaretleri sırasında özellikle Ergenekon ve benzeri davalarda görev yapan hakim ve savcılar hakkında konuşuyor. Ertosun, görevden aldırmak için çalıştığı hakim ve savcıların mesleki olarak çok başarılı olduklarını itiraf ediyor.

BUNLAR FEVKALADE BAŞARILI

İşte Ertosun’un o sözleri: “Siz anlayamazsınız bunları. Dosyalara bakarsanız bunlar çok başarılı. Bunlar militan, bir şey demiyorum. Bunlar okul notlarından, efendim dosyadaki açık sicilinden, terfilerinden falan anlayamazsınız. Hakikaten fevkalade. Başsavcıların sicillerine baktık fevkalade..”

ERTOSUN KRİTERLERİ FARKLI MI

Ertosun’un bu itirafının ardından “Madem bu hakim ve savcılar bu kadar başarılılar peki o zaman HSYK üyeleri bunları neden görevden almak istiyor”, “Yoksa hakim ve savcılar mesleki kariyeriyle, resmi dosyaları ile değil de fişlemelere bakrarak mı değerlendiriyor?” oldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com