Hakkari'de karakol baskını:10 PKK'lı ölü

Hakkari'de karakol baskını:10 PKK'lı ölü
Hakkari Valiliği, Şemdinli ilçesi Güzelkonak Jandarma Karakol Komutanlığı'na teröristlerce yapılan saldırının ardından çıkan çatışmada, 1 korucunun şehit olduğunu, 6'sı asker 9 kişinin yaralandığını, 10 teröristin de etkisiz hale getirildiğini bildirdi.
Şemdinli kırsalında operasyonlar yoğun olarak sürdürülürken, PKK'lılar bugün saat 15.00 sıralarında Yüsekova ile Şemdinli arasında bulunan Şemdinli'ye bağlı Güzelkonak Jandarma Karakolu'na silahlı saldırı düzenledi. Saldırıya askerler anında karşılık verirken, dağlık alanlarda da yer yer sıcak çatışmaların yaşandığı belirtildi. Kobra helikopterlerin desteğinde bölgede geniş çaplı bir operasyon başlatıldı.
 
HELİKOPTERLER BÖLGEYE GİTTİ
 
Saldırının ardından Şemdinli ilçe merkezinde yoğun bir askeri hareketlilik yaşandı. Çok sayıda helikpter 3'üncü Dağ ve komando Tabur Komutanlığı'ndan kalkarak çatışmanın yaşandığı bölgeye giderken, zırhlı araçların da aynı bölgeye doğru gittikleri görüldü.
 
Bu arada, yoğun çatışmaların yaşandığı Güzelkonak köyü çevresinde Abdulaziz Marmara adlı bir kişinin ağır yaralandığı ve Yüksekova Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken, hayatını kaybettiği belirtildi. İsmi öğrenilemeyen bir kişinin de aynı bölgede yaralandığı ve Yüksekova Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındığı bildirildi. Konuyla ilgili yetkililerce henüz bir açıklama yapılmadı.
 
1 KÖY KORUCUSU ŞEHİT OLDU
 
Güzelkonak Karakolu'na yapılan saldırı ile ilgili Hakkari Vali Yardımcısı Abdullah Şen açıklamalarda bulundu. Bölgedeki çatışmalarda şu ana kadar bir köy korucusunun şehit olduğunu belirten Şen, yaralı sayısı ile ilgili henüz kendilerine bir bilginin gelmediğini söyledi. Vali Yardımcısı Şen, öldürüldüğü öne sürülen 25 PKK'lı ile ilgili de kendilerine henüz net bir bilginin ulaşmadığını, bir gelişme olması halinde açıklama yapacaklarını söyledi.
 
HAKKARİ VALİLİĞİ: "10 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ, 1 KORUCU ŞEHİT, 6'SI ASKER 9 KİŞİ YARALANDI"
 
Şemdinli İlçesi'nin Güzelkonak Karakolu'na yapılan saldırı ile ilgili Hakkari Valiliği'nden açıklama yapıldı. Açıklamada, teröristlerce yapılan saldırının ardından çıkan çatışmada, 1 korucunun şehit olduğu, 6'sı asker 9 kişinin yaralandığı, 10 teröristin de etkisiz hale getirildiğini bildirdi.
 
Valilikten yapılan açıklama şöyle: 
 
"Bir grup terist tarafından 14 Eylül 2012 günü saat 15.00 sıralarında Hakkâri Şemdinli Güzel Konak ve Şapatan Jandarma Karakolları ile Durak Piyade Hudut Bölük Komutanlığı uzun namlulu silahlar ve roketatarlarla taciz edilmiş, aynı anda anayol kenarındaki Güzel Konak Jandarma Karakoluna bir pikap ile gelen teröristlerce saldırı teşebbüsünde bulunulmuş, bununla eş zamanlı olarak çevreden karakola yoğun ateş açılmıştır. İlk tespitlere göre 10 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Kaçan bazı teröristlerin takibine ve arazi tarama faaliyetlerine devam edilmektedir. çatışmalar sırasında 6 askerimiz hafif şekilde (hayati tehlikeleri yoktur) yaralanmıştır. 
 
Konunun haber alınması üzerine söz konusu karakola kobra helikopterleri sevk edilerek müdahale edilmiştir. Ayrıca bir özel kuvvet taburu ve bir jandarma özel harekât bölüğü havadan indirilmiştir. Ayrıca kirpi araçları ve polis özel harekât timleri de takviye olarak gönderilmiştir. 
 
İlk bilgilere göre teröristlerin sivil kıyafetle karakola yapacakları saldırıya destek olmaları yönünde köylüleri ve korucuları tehdit ettikleri ancak vatandaşların sağduyulu davranarak destek vermemeleri üzerine Güzel Konak Köyünde teröristlerle korucular arasında silahlı çatışma çıktığı ve bu çatışmada bir korucunun şehit olduğu, 2 korucu ile bir vatandaşımızın yaralandığı tespit edilmiştir. 
 
Köylülerimizi canlı kalkan olarak kullanmak suretiyle meskün mahalden karakola yapılan saldırı girişimine güvenlik kuvvetlerimiz halkımızın desteği ile gereken cevabı vermiştir. 
 
Şehit korucumuza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, yakınlarına ve aziz milletimize sabır niyaz ederiz." (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com