Hakkarili kadın futbolcular Bakan İslam'dan destek istedi

Hakkarili kadın futbolcular Bakan İslamdan destek istedi
Uzun yıllar tüm zorluklara rağmen futbola sahip çıkan, aralarında ''Mustela, Messi, Ronaldo'' lakaplarını alacak kadar başarılı bulunan Hakkari'nin sahadaki prensesleri, takımları için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam'dan destek istedi

ANKARA (AA) - Uzun yıllar tüm zorluklara rağmen futbola sahip çıkan, aralarında ''Muslera, Messi, Ronaldo'' lakaplarını alacak kadar başarılı bulunan Hakkari'nin sahadaki prensesleri, takımları için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'dan destek istedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, Hakkari Gücü Bayan Futbol Takımı ile bakanlıkta bir araya geldi.

Konuşmasında futboldan çok fazla anlamadığını dile getiren İslam, ancak Messi'nin adını, ünlü ve başarılı bir sporcu olduğunu bildiğini söyledi.

Şehirlerinin adını bu şekilde duyurmalarının çok güzel bir şey olduğunu ifade eden İslam, takımın sponsora ihtiyacı olduğunun görüldüğünü belirtti. 

İslam, ''Biz size bu konuda yardımcı olmaya çalışalım. Sponsor bulabilir miyiz diye bakalım. Gençlik ve Spor Bakanımız ile görüşeyim'' diye konuştu.

-''Standart dışı kadınlarsınız''

Spor kulüplerinin bulundukları şehrin dinamikleriyle ayakta kalması gerektiğine dikkat çeken İslam, ''Sponsorluğun o şehrin eşrafı tarafından sağlanması gerekiyor. Ancak bu şekilde kalıcı olabiliyor'' dedi.

İslam, takımın Hakkari'ye dönüşüne ilişkin organizasyon için ise Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç ile görüşeceğini belirtti.

İslam, ''Başarılı olmanızı çok arzu ederiz. Futbol çok içinde olduğumuz spor alanı değil benim için. Kadınların çok ilgi duymadığı bir spor dalı. Onun için sizler biraz standart dışı kadınlarsınız. Bu cesaretiniz dolayısıyla da sizleri tebrik ediyorum. Bizim açımızdan sizin yaptığınız işin çok farklı önemi var'' diye konuştu.

-''Yaşıtlarınıza örnek olacaksınız''

Sporcuların gençlere örnek olması gerektiğini belirten İslam, gençlerin futbolcuları kendilerine rol model alabildiklerini söyledi. Sporun insanın hem zihnini hem de bedenini güçlendirdiğini ifade eden İslam, şöyle konuştu: 

''Gençlerin özellikle futbola çok büyük ilgisi var. Futbolcuları yakından takip ediyorlar. Futbolcuları kadın olsun, erkek olsun kendilerine rol model ediniyorlar. Onun için sizin nasıl yaşadığınız, nasıl çalıştığınız, nasıl mücadele ettiğiniz, karakterleriniz bizler açısından çok önemli.

Sporla uğraşan insanlar aynı zamanda hayatta da başarılı olan insanlardır. Düzgün karakterli yetişirler, kötü alışkanlıklardan uzak dururlar. Şahsiyetleri, örnek şahsiyetler haline gelmelidir. Bu yüzdün sizlerin yüklendiği farklı misyonlar var. Kendi çevrenize, yaşıtlarınıza, diğer gençlere örnek olan insanlar olarak yetişeceksiniz.''

-''İyi örneklerin desteğe daha çok ihtiyacı var''

Özel hayatındaki arızalı noktalarla gazetelere manşet olan sporculardan çok hoşlanılmadığını ifade eden İslam, ''Etrafına iyi örnek olan sporcuların aslında desteğe daha çok hakkı olduğunu düşünüyoruz. Kızlarımızın yüzlerine baktığımda onların gözlerinde umut, kendine güven görüyorum. Bunlar çok güzel hasletler. Benden istediğiniz talepleri aldım. Bunların gerçekleştirmek için elimden geleni yapacağım. Size daimi başarılar diliyorum'' diye konuştu.

Sporculara kendilerini iyi yetiştirmeleri, çevreleri için de çok güçlü karakterler, çok iyi örnekler olmaları temennisinde bulunan İslam, takımın yapacağı projenin bakanlığın destek verdiği projeler kapsamına girmesi durumunda kendilerini destekleyeceklerini vurguladı.

Öte yandan bayan sporcular, Bakan İslam'ın, ''futbola nasıl başladıklarını'' sorması üzerine, ''mahallelerde, erkeklerle oynarken başladıklarını'' ifade ettiler.

-''Ankara'ya Valimiz sayesinde geldik''

Hakkari Gücü Bayan Futbol Takımının Kulüp Başkanı Hüseyin Adıyaman da Türkiye Futbol Federasyonu Kadınlar Futbol 2. Lig 7. Grup'ta şampiyonluk elde ettiklerini belirterek, playoff maçları için Ankara'da bulunduklarını ifade etti.

Burada yapılan maçlarda istenen sonucu alamadıklarını belirten Adıyaman, 1. Lige yükselmeyi hedeflediklerini, takımın lise ve üniversite öğrencilerinden oluştuğunu belirtti.

Geçmiş yıllarda milli takıma da sporcu kazandırdıklarını ifade eden Adıyaman, ''Muslera'' lakaplı kalecilerinin büyük başarılar elde ettiğini söyledi.

Ankara'daki maçlara gelebilmek için kendilerine katkıda bulunan Hakkari Valisi Necmettin Kalkan'a teşekkürlerini ileten Adıyaman, ''Kendileri olmasa maça gelecek maddi imkanımız yoktu'' dedi.

Maddi durumlarının kötü ancak başarılarının üst seviyede olduğunu belirten Adıyaman, iş adamlarına kendilerine destek vermeleri için çağrıda bulundu.

 -''Ailelerle sıkıntıları aştık''

Antrenör Cemile Timur da takımın 7 yıl önce kurulduğunu ifade ederek, ''Büyük zorluklar içerisinde buraya geldik. Sizlerin bize sahip çıkmasını istiyoruz'' dedi.

Timur, uzun bir süre atletizmle uğraştığını, imkansızlıklardan dolayı bu sporu bırakmak zorunda kaldığını belirterek, ''Futbol hakemliği yaptığım zamanlarda tübünlere baktığımda 'Niye bir bayan futbol takımı olmasın' diye düşünürdüm. Ben de bu yola başkoydum. 8 kişiyle başlayan takımda sayı 50'ye ulaştı'' dedi.

Kızların bir kısmının futbolu bırakmak zorunda kaldığını anlatan Timur, ''Çoğunun ailesiyle sıkıntılarımız oldu. 'Kız çocuğu niye gidiyor futbola, bir kız çocuğu şort giyer mi' gibi düşünceler vardı. Bize güvenen, inanan ailelerle biz bunu aştık. Güzel bir takım oluşturduk'' diye konuştu.

-''Erken yaşta evliliğe razı olmayacak güveni aşılamışsınız''

Timur, maddi imkansızlık yaşadıklarını, sporculara harçlık veremediklerini belirterek, 'Bayan futbolcu farklıdır erkeklere göre. Erkeklerde amatör bir şey almıyor. Ama bayanlarda anne, babası onlardan bir şey istiyor, çocuklarının bir geleceği olsun istiyor. Bölgemiz farklı. Biz de zorlanıyoruz. Kız çocuğu 16-17 yaşına geldiğinde acaba alıp evlendirecekler mi endişesi oluyor'' dedi.

Bunun üzerine Bakan İslam, ''Sporcularımıza şöyle bir bakıyorum da öyle zorla evlendirilecek bir şey göremiyorum. Son derece kendine güvenli simalar görüyorum. Erken yaşta evliliğe sanki razı olmayacak özgüveni siz onlara aşılamışsınız gibi'' diye konuştu.

-''Doğunun 5 yıldır şampiyonuyuz''

Futbola 10 yaşında başladığını ifade eden ''Messi'' lakaplı Hatice Yaşar, 7 yıldır futbol oynadığını, birçok başarı elde ettiklerini söyledi. Tekniği nedeniyle kendisini ünlü futbolcu Messi'ye benzettiklerini ifade eden Yaşar, ''Messi'yi örnek alıyorum. Benim için ondan daha iyisi yok'' dedi.

Kadınlara futbolu tavsiye ettiğini belirten Yaşar, doğuda 5 yıldır şampiyon olduklarını, Hakkari Bayan Futbol Takımı'nda çok iyi yerlere varacaklarına inandıklarını ve takıma destek beklediklerini ifade etti.

Takımın ''Ronaldo'' lakabına sahip oyuncusu Zeynep Güzel ise Hakkari Valisi'ne takıma verdiği büyük destekten dolayı minnettar olduklarını söyledi. Güzel, ''Ama biz kalıcı bir şey istiyoruz. İş adamlarından destek bekliyoruz'' dedi.

Futbolcu Nebahat Karadeniz de iki sene önce bu spora başladığını belirterek, ''Ailemin yaklaşımı biraz olumsuzdu. Sonradan, hocalarım konuştukça iyiye gitti bu iş. Takımımı çok seviyorum. Takımın bozulacağını hiç zannetmiyorum çünkü birlik, beraberlik içindeyiz'' diye konuştu.

Karadeniz, takımının birinci hedefinin 1. Lige yükselmek olduğunu söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com