Halep karadan havadan bombalanıyor

Halep karadan havadan bombalanıyor
Esad'e bağlı ordunun Halep'e tanklarla başlattığı saldırı, savaş uçağı ve helikopterlerin bombardımanıyla sürüyor. Muhalif komutan Halebi, kentte "savaş yaşandığını" söyledi.
Suriye ordusu, tanklarla başlattıkları saldırıyı havadan da ağır silahlarla sürdürüyor. Halep'te çatışmaların başlaması ve Halep'teki Sukkeri banliyösüne hava destekli ağır silahlarla saldırı, kent merkezinde paniğe yol açtı. 

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!
 
Suriye'nin Halep kentine sevk edilen tanklardan 10 tanesi kente girdi ve Selahaddin bölgesinde havan toplarıyla ateş açılmaya başladı. Ayrıca çatışmaların Şam'da da sürdüğü bildirildi.
 
Sukkeri bölgesinde de ayrıca yoğun çatışmalar başladı. Bölgede Özgür Suriye Ordusu'na bağlı 2 kişinin öldüğü öğrenildi.
 
İddialara göre, Suriye ordusu top ve tank saldırılarının yanı sıra helikopterler de kullanıyor. Şehir dışındaki bine yakın muhalif ise Özgür Suriye Ordusu'na destek için Halep'e geldi.
 
AFP haber ajansına konuşan İngiltere merkezli örgütün yetkililerinden Rami Abdül Rahman, TSİ 08.00 sularında, “Esad güçleri, isyancıların en fazla sayıda bulunduğu Selahaddin mahallesine hareket ettiğini” söyledi.
 
Rahman, üç milyon nüfuslu Halep’in birçok mahallesinde ÖSO ve Esad güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandığını belirtti ve “Halep’teki çatışmaların başladığını söyleyebiliriz” ifadesini kullandı.
 
Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, ordunun muhaliflere yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 46 kişinin öldüğünü duyurdu.

ÇATIŞMALAR ŞAM'DA DA SÜRÜYOR
 
Halep’teki çatışmaların yanı sıra, başkent Şam ve diğer kentlerde de silah sesleri yükseliyor. Şam’da beş ÖSO üyesiyle dört sivilin öldüğü belirtilirken, Daraa kentinde de bir sivilim öldüğü bilgisi verildi.
 
ÖSO’nun dün, Halep ve Türkye sınırı yakınındaki İdlib’de 150 askeri ve rejim yanlısı milisi esir aldığı belirtilmişti.
 
'HALEP MUHALİFLERİN ELİNDE'
 
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, şu an Halep'te yeni bir trajedinin yaşanmak üzere olduğunu söyledi. Lavrov ayrıca, Suriye hükümetinden durumun üstesinden gelmesini ummanın gerçekçi olmadığını belirtti.
 
Yaşananlara yönelik Batı'yı da eleştiren Lavrov, "Maalesef Batılı meslektaşlarımız farklı şekilde davranmayı seçiyorlar. Suriye'ye komşu bazı ülkelerle birlikte, Suriye rejimine karşı olan mücadeleye direk destek veriyorlar. Bunun bedeli ise, daha fazla kan oluyor" dedi.
 
"TARSUS'TAKİ PERSONELİMİZİ TAHLİYE EDEBİLİRİZ"
 
Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Viktor Çirkov, Suriye'deki saldırıların Tartus deniz üssüne sıçraması durumunda, burada görevli olan Rus personelin tahliye edilebileceğini söyledi.
 
DAVUTOĞLU'NDAN AÇIKLAMA
 
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye ordusunun Halep'i havadan ve karadan bombalaması ile ilgili olarak, ''Bir yönetimin kendi şehrini böylesine tahrip etmesi, Suriye'de zulmün nereye vardığının işaretidir'' dedi.(SNK)
 

 


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com