“Halılı / süngerli odada neler yaşandı?”

“Halılı / süngerli odada neler yaşandı?”
CHP’den, Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun Sincan Çocuk Cezaevi Raporuna muhalefet şerhi…

Sincan cezaevindeki çocuklara yönelik kötü muamele iddialarını inceleyen cezaevi alt komisyonun raporunu, Meclis İnsan Hakları Komisyonu kabul etmiş; iddialar için “tamamen gerçeklere aykırıdır” denilmişti… 

Raporda  "Bir çocuğun gardiyana kafa atmasının olayların başlamasını tetiklediği" ifade edilmişti… 

Raporda, çocukların gardiyanlar tarafından değil de; gardiyanların çocuklar tarafından darp edildiğine ilişkin kamera görüntülerinin bulunduğu da belirtilmişti… 

İşte bu ifadeler, CHP’li üyelerde rahatsızlık yarattı…  Cumhuriyet Halk Partili komisyon üyeleri;  Sincan Çocuk ve Gençlik Ceza İnfaz Kurumu hakkında hazırlanan rapora ilişkin muhalefet şerhi hazırlandı. 

Ankara Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda, 06.01.2014’te alt komisyon üyelerinin incelemesi sonucu hazırlanan raporun gerçeği yansıtmadığı belirtilen muhalefet şerhinde,  rapora konu olan 10 Ocak 2014’te yaşanan olay hatırlatıldı. 
CHP’liler, çocuk mahpusların, infaz koruma memurları tarafından darp edildiklerini ve sözlü saldırıya maruz kaldıklarını beyan ettiklerini, iki tarafın karıştığı bir arbedenin kamera kayıtlarına da yansıdığını belirtti. Ancak komisyonun darp gören çocukların tamamıyla görüşemediğine dikkat çekildi. 

Olaylar sonrasında çocuk mahpuslara “görevli memura direnmekten” dava açıldığı, çocukların avukatlarının da aynı gün hapishane yetkili müdürleri ve infaz koruma memurları hakkında suç duyurusunda bulunduğu anımsatılan CHP şerhinde,  “Suç duyurusunda çocuk tutuklulara karşı işkence, eziyet ve kötü muamele, tehdit ve hakaret suçlarından cezalandırılma talep edildi.”  denildi.
CHP’liler,  raporda yer alan  “çocukların açıklamalarının tutarsız bulunduğu yönündeki değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığını; önyargılı değerlendirmeler yapıldığını da öne sürdü. 
“Heyetin elinde kamera görüntüleri ve çocuk mahpuslar ile cezaevi yönetiminin beyanları dışında veri bulunmamaktadır.” denilen muhalefet şerhinde  “halılı veya süngerli oda” olarak tarif edilen müşahede odalarında nelerin yaşandığı bilinmemektedir. Bu odalarda kamera olmaması nedeniyle dayak ve kötü muamele iddialarını çürütmek imkânsızdır. Ayrıca kamera görüntülerinde ses olmaması sebebiyle, çocuk mahpuslar ve infaz koruma memurları arasında geçen diyaloglar takip edilememiştir. Bu nedenle, çocukların infaz koruma memurlarının sözlü saldırısına uğradıkları iddiası da raporda çürütülememiştir.”  denildi. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com