Halk eğitim kursları geçim kapısı oldu

Halk eğitim kursları geçim kapısı oldu
Kütahya Simav’da Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan el beceri kursları kursiyerlere geçim kapısı oldu.

Kütahya Simav’da Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan el beceri kursları kursiyerlere geçim kapısı oldu.
Simav Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ahmet Oğul, yıl içerisinde açılan 198 kursa katılan toplam 3 bin 850 kursiyerin 2 bin 223’ünün bayanların oluşturduğunu kaydetti.
Önceleri el becerilerini artırmak isteyen vatandaşların ilgi gösterdiği kursların son yıllarda kursiyerlere adeta geçim kapısı haline gelmesinden çok büyük bir mutluluk duyduklarını ifade eden Oğul, devam eden kurslar arasında en fazla ilgiyi bilgisayar kursunun, el beceri kursları arasında da “Salon Takımları Dikimi” kursunun çok büyük rağbet gördüğünü bildirdi.
Halk Eğitim Merkezleri tarafından verilen kurslara katılan kursiyerlerin el becerilerini geliştirmelerinin yanında sosyal yaşamın içinde yer almalarının kendilerine çifte mutluluk yaşattığını dile getiren Oğul, "Bu kurslara katılan kursiyerlerimiz erkek olsun bayan olsun daha sosyal bir hayata kavuşuyor. Kendi aralarında birbirlerine destek oluyorlar” dedi.
Bayanlara yönelik giyim, nakış ve el sanatları alanında açılan kurslara katılan kursiyerlerin son yıllarda elde ettikleri çeyizlik ve süs eşyaları ile çeşitli ürünleri İzmir’de bir firma aracılığı ile pazarladıklarını ve aile bütçelerine önemli katkı sağladıklarını ifade eden Salon Takımları Dikimi Kurs Öğretmeni Habibe Yılmaz, “Bazı kursiyerlerimizin aylık geliri 400-500 TL’nin altına düşmüyor. Burada elde ettikleri ürünleri İzmir’de bir firma aracılığı ile pazarlıyorlar. Bu bizi çok mutlu ediyor” dedi.
Kursiyer Yasemin Çavuşoğlu, “Öğrendiklerimi satarak aile bütçeme katkı sağlamak beni çok mutlu ediyor. Kurs sonunda eve gittiğimde elim boş gitmiyor. Çoluk çocuğa çarşı ve pazardan bir şeyler alıp götürmek ve onları mutlu etmek beni çok duygulandırıyor” dedi.
Giyim, nakış kursu öğretmeni Selma Küden, “Kursiyerlerimizin bir kısmı evlilik çağına gelen ve çeyiz hazırlamak isteyen genç kızlar ile belli bir yaştan sonra sosyal yaşamın içinde yer almak isteyen kadınlardan oluşuyor. Hanımların bazıları el emeği göz nuru elde ettikleri birbirinden ilginç eserlerini satarak aile bütçelerine katkı sağlıyor. Genç kızlarımız daha ziyade çeyizliklerini hazırlıyorlar. En büyüm hayalimiz ise bir internet sitesi kurarak bu eserleri internet üzerinden pazarlamak. Bu projeyi önümüzdeki süreçte hayata geçirmek için çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com