Halk Eğitim Merkezi'nden 171 kursiyere belge

Halk Eğitim Merkezi'nden 171 kursiyere belge
Kütahya'nın Gediz ilçesinde, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce düzenlenen giyim, nakış ve iğne oyası kursları yıl sonu karma sergisinde başarılı kursiyerlere törenle belge verildi.

Kütahya'nın Gediz ilçesinde, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce düzenlenen giyim, nakış ve iğne oyası kursları yıl sonu karma sergisinde başarılı kursiyerlere törenle belge verildi.

2009-2010 Eğitim Öğretim yılında açılan 13 giyim, nakış ve iğne oyası kursundan sonra el emeği ve göz nuru ile elde edilen ürünler için Gediz Halk Eğitim Merkezi Sergi Salonunda yıl sonu karma giyim sergisi açıldı. Sergi açılışından önce bir tören düzenlendi.
Törene Gediz Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Çavdarhisar Kaymakamı Ömer Bilgin, Gediz Belediye Başkanı Mehmed Ali Saraoğlu, İlçe Emniyet Müdürü Seyyid Kutup Özdem, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Jerfi Alptekin, kursiyerler ve yakınları vatandaşlar katıldı.
Törende bir konuşma yapan Gediz Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Jerfi Alptekin, 2009-2010 Eğitim Öğretim yılında 3'ü merkezde olmak üzere köy ve beldelerde 13 kurs açtıklarını, bu kurslardan 171 kursiyerin belge almaya hak kazandığını söyledi.
Halk Eğitim Merkezlerinin 2008 yılından bu yana yeni bir yapılanmaya giderek hazırlanan modül programlarla yaş ve sınav şartı aramadan istekli bütün vatandaşlara çeşitli dallarda kurs açabildiklerini ve yakında diploma verebilecek duruma gelecek olmalarının önemine işaret eden Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Jerfi Alptekin, 'Küçük bir örnek vermek istiyorum. Bir ahşap ustası babasından veya ustasından öğrendiği bu sanatını diyelim ki 40 yıldır sürdürüyor. Bu vatandaşımızın ne ilkokul, ne lise ne de üniversite diploması var. Halk Eğitimi Merkezine geliyor halini arz ediyor. Kurulan bir komisyonla bu kişinin bu işi yeterli şekilde bildiği ve yeterli bir zamandan beri yapıyor olduğu anlaşıldığı takdirde bu kişiye diploma veriliyor. Ve bu kişi bu diploması ile sadece o iş üzerine üniversitelerde hocalık dahi yapabilir. Türkiye artık son yıllardaki eğitim planlamalarını mesleği iyi öğretmeye yönelik yapmaya başlamıştır. Artık mesleğe önem verilmektedir. Yani Devletimizin bu gayretleri sonucunda insanlarımızın hepsinde bir altın bilezik olacaktır. Zaten işsizliğin tek formülü bu değil midir?' dedi.
Gediz Halk Eğitim Merkezinin bu gelişmeler doğrultusunda bu yıl Bilgisayar, Doğalgaz Ateşçiliği, Katı ve Sıvı Yakıtlı Kalorifer Ateşçiliği, Kantin ve Açık alan İşletmeciliği, Osmanlıca, İngilizce, Arapça, Yaşlı Bakım Elemanı Yetiştiriciliği, Çocuk Bakıcılığı, Erkek İç Giysileri Dikimi, Hazır Gereçlerle Yapılan El Nakışları, Kadın İç Giysileri Dikimi, İğne Oyası, Kadın Üst Giysileri Dikimi, Makine Nakışları, Yüksek okul öğrencileri için dikey geçiş sınavlarına hazırlık kursları, Model Uçak Yapımı, Halk Oyunları, Bağlama, Gitar, Bursluluk Yatılılık Sınavlarına Hazırlık, Seviye Belirleme Sınavlarına Hazırlık, okul derslerini destekleyici kurslar, Okuma Yazma, 3–6 yaş çocuk etkinlikleri, Avcılık, batminton, çini, eczane destek personeli eğitimi, güreş, kurban kesim elemanı gibi bir çok kurs açtığını kaydeden Halk Eğitim Merkezi Müdürü Alptekin, bu kursların yanı sıra Kütahya İş-Kur İl Müdürlüğü işbirliğinde açtıkları 4 adet kurstan 74 kişiye belge verildiğini, bunlardan 52 tanesi için istihdam sağlandığını ifade etti.
Diploma töreninde İlçe Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Çavdarhisar Kaymakamı Ömer Bilgin, Gediz Belediye Başkanı Mehmed Ali Saraoğlu ve Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy tarafından belge almaya hak kazanan kursiyere belgeleri dağıtıldıktan sonra Kız Meslek Lisesi folklor ekibinin sunduğu gösteriler ve kurs öğrencilerinin okuduğu şiirler davetlilerin beğenisini kazandı.
Belge dağıtım töreninin ardından sergi salonuna geçilerek birlikte açılış kurdelesi kesildi ve öğrencilerin yaptığı ürünler vatandaşlar tarafından büyük ilgiyle izlendi. Serginin gezilmesinden sonra davetlilere dürüm ve ayran ikram edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com