Halk İstemeye İstemeye...

Halk İstemeye İstemeye...
Araştırma şirketi OCR'nin bu ay 41 ilde toplam 4130 kişiyle yüz yüze görüşerek yaptığı ankette çarpıcı sonuçlar var.

Cem Evren / ElmaHaber

Araştırma şirketi Objective Research Center'in (OCR) bu ay yaptığı ankette çarpıcı sonuçlar çıktı. OCR'nin 41 ilde toplam 4130 kişiyle yüz yüze görüşerek yaptığı ankette ilginç sonuçlar var. "Türkiye Siyaset Gündemi-Nisan 2011" araştırmasında ankete katılanların yüzde 63'ü aday listelerini detaylı şekilde incelemiş. Yapılan araştırmaya göre, halkın parti liderlerinin belirlediği listeleri beğenmediği ortaya çıkıyor.

HALK LİSTELERİ BEĞENMEMİŞ

Araştırmaya göre mevcut iktidar partisine her iki kişiden birinin oy vermesi beklenirken ankete katılanların yüzde 60 oranında Tayyip Erdoğan'ın listesini beğenmediği anlaşılıyor. Bu da AKP'ye oy verecek çoğulcu kitlenin aslında alternatifsizlikten "mecburen" yine aynı partiye oy vereceği yorumunu doğruluyor. Başka bir ifadeyle AKP'nin "başarısı(!)", CHP ve MHP'nin "başarısızlığından" kaynaklanıyor...

OBJECTİVE RESEARCH CENTER (OCR)' İN BU AY YAPTIĞI ANKET İÇİN TIKLAYINIZ!

LİSTEDE EN ÇOK TEPKİ CHP'YE

Yine OCR'nin yaptığı araştırmaya göre AKP, CHP ve MHP arasından aday listeleri itibariyle halkın en çok tepkisini çeken parti CHP. Ankete katılanların yüzde 86.5'i, CHP'nin aday listesini beğenmemiş görünüyor. Bu da CHP'nin Ergenekon sanıklarını aday listelerine almasına halkın tepkisi olarak değerlendiriliyor.

KADINLAR NEREDE?

Araştırmaya göre halkın "Kadın adayların sayısını tatmin edici bulmadığı" da dikkat çekiyor. Bu aday listelerinde pek çok ilde kadın adayların sayıca yeterli olmamasının yanında "seçilemeyecek" sıralardan aday gösterilmesinin halkın gözünden kaçmadığını da gösteriyor.

HER 3 KİŞİDEN 1'İ: "MHP MECLİSE GİREMEZ"

Yapılan ankette dikkat çeken bir diğer husus ankete katılan her 3 kişiden 1'inin MHP'nin Meclise giremeyeceğini düşünmesi ve yüzde 70'e yakın bir kitlenin Devlet Bahçeli'yi beğenmediğini ifade etmesi. Bu oran CHP lideri Kılıçdaroğlu için de hemen hemen aynı oranda (yüzde 67). AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan'ı beğenmeyenlerin sayısı ise yüzde 45 civarında.

HANGİ LİDER DAHA ÇOK SEVİLİYOR?

Ankete katılan her 5 kişiden 1'i ise BDP liderini beğeniyor. Selahattin Demirtaş'ı beğenenlerin oranı yüzde 21. Bu oran SP lideri Mustafa Kamalak için yüzde 20,5; HAS Parti lideri Numan Kurtulmuş için yüzde 18; DP lideri Namık Kemal Zeybek' için ise yüzde 13,5.

İŞTE OYLARIN RENGİ...

OCR'nin yaptığı araştırmaya göre her iki kişiden biri AKP'ye oy vereceğini düşünüyor (% 50,1). CHP'ye oy vereceğim diyenlerin oranı ise yüzde 24,5. 41 ilde yapılan araştırmada MHP'ye biçilen oy oranı ise yüzde 11,7. Ankete göre MHP'nin baraj tehlikesini tam atlatmadığı anlaşılıyor.

OCR'NİN 4 AY ÖNCEKİ ANKETİNDE NE ÇIKMIŞTI?

Araştırma şirketi OCR'nin Aralık 2010'da yaptığı ankette AKP hükümetinin politikaları sorulmuştu. Ankette Türkiye'nin en önemli sorunu işsizlik ve ekonomi çıkarken, halkın yüzde 63.9'u işsizlik sorununu AKP'nin çözeceğine inanmadığını ifade etmişti. Yine aynı araştırmada halkın yarısından fazlası genel politikalarda AKP hükümetini başarısız görmüştü.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com