Halk ÖSYM'ye Güvenmiyor

Halk ÖSYM'ye Güvenmiyor
Şifre skandalı üzerine 33 ilde yapılan kamuoyu araştırmasına göre, halkın yüzde 72'si ÖSYM kurumuna güvenmiyor...

Metro POLL Araştırma şirketinin aboneleri için yaptırdığı kamuoyu araştırmasından çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

BİRKAÇ YIL ÖNCE EN GÜVENİLİR KURUMDU
Milliyet Gazetesi'nden Abbas Güçlü'nün haberine göre,Türkiye genelinde gerçekleştirilen araştırmaya göre, birkaç yıl öncesine kadar, Türkiye'nin en güvenilir kurumlarından birisi olan ÖSYM'ye duyulan güven, dibe vurdu.

Yoğun kamuoyu baskısına rağmen, koltuğunda oturmaya devam ÖSYM Başkanı Ali Demir'in istifasına yönelik soruya, katılımcıların üçte ikisi "evet" dedi.

Yaşanan "şifre skandalı"nda hükümetin de sorumluluğu olduğuna inanlar da azımsanmayacak kadar yüksek. Anketi gerçekleştiren araştırma şirketinin yöneticelerinin, anket yorumunda yer alan şu cümle ise gidişatın çözümüne yönelik en önemli ip uçu:

"Yaşanan bunca olaydan sonra halkın büyük çoğunluğu (yüzde 68) Prof. Dr. Ali Demir'in istifa etmesini istediği tespit edilmiştir. Görevinde kalmasını uygun görenler sadece yüzde 18'dir. Yetkililerin acilen konuya eğilmeleri, gençlerin ve ailelerinin huzursuzluğunu giderecek tedbirleri almaları gerektiği kanısındayız"

ALİ DEMİR İÇİN YAPILDI
Metro POLL yöneticileri, araştırmanın temel amacının, son günlerde ÖSYM'de yaşanan sorunlara ilişkin halkın görüşlerini almak olduğu belirttiler. Araştırma; Adana, Ağrı, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Osmaniye, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Van, ve Zonguldak'ı içeren 31 ilin merkez ilçe/ilçeleri, diğer ilçeler ve köylerinde 6-7 Mayıs tarihleri arasında toplam 1458 kişi ile yapıldı. Araştırma cinsiyet, yaş, il ve illerdeki merkez ilçe/ilçeler, taşra ilçeleri ve köy kotaları uygulanarak, 0.95 güven sınırları içinde ± 2.6 hata payı ile CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing - Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmesi) yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Özer SENCAR, Prof. Dr. İhsan DAĞI, Prof. Dr. Doğu ERGİL, Dr. Sıtkı YILDIZve Dr. Vahap COŞKUN'dan oluşan araştırma grubunun, "yönetici özeti" şöyle:

ÖSYM SKANDALLARI HALK TARAFINDAN NASIL ALGILANIYOR
"Son bir yılda ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda sürekli olarak sorunlarla karşılaşılmıştır. Özellikle son yapılan YGS'de ortaya çıkan olaylar toplumun büyük kesiminin tepkisini çekmiştir ve halen sorun devam etmektedir. Bu sorun bilhassa sınava giren öğrenciler ve ailelerinde büyük bir huzursuzluk kaynağı olmuştur. Yaşanan bu olayların halk tarafından nasıl algılandığını görmek için Nisan-2011 Türkiye Siyasal Durum Araştırması içine konuyla ilgili katılımcılara dört soru yönlendirilmiştir.

HALKIN YÜZDE 72'Sİ ÖSYM'YE GÜVENMİYOR
Halkın Sınava ve ÖSYM'ye Yönelik Algısı: Araştırmaya katılanların büyük çoğunluğunun (yüzde 76) sınavın adil ve dürüst bir şekilde yapılmadığı kanısında olduğu, ayrıca yüzde 72'sinin ÖSYM kurumuna güvenmediği belirlenmiştir. Toplumda çok etkin bir yeri olan ÖSYM ve onun yaptığı sınavlar hakkında kamuoyunun bu kadar olumsuz bir kanaate sahip olması endişe verici bir durumdur.

ÖSYM BAŞKANI İSTİFA ETMELİ Mİ?
Hükümetin sorumluluğu:Araştırmaya katılanların yarısından fazlasının (yüzde 56) üniversiteye giriş sınavında son yaşanan şifre krizinde hükümetin de sorumluluğunun olduğuna inandığı belirlenmiştir. ÖSYM Başkanı istifa etmeli mi? Yaşanan bunca olaydan sonra halkın büyük çoğunluğu (yüzde 68) Prof. Dr. Ali Demir'in istifa etmesini istediği tespit edilmiştir. Görevinde kalmasını uygun görenler sadece yüzde 18'dir. Yetkililerin acilen konuya eğilmeleri, gençlerin ve ailelerinin huzursuzluğunu giderecek tedbirleri almaları gerektiği kanısındayız."

(Milliyet)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com