“Halk otobüslerinden şikayetler arttı”

“Halk otobüslerinden şikayetler arttı”
Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin olağanüstü toplantısında, Büyükşehir Belediyesi Otobüs ve Toplu Taşıma Esaslarına Dair Yönetmelikte değişiklik yapılması oy birliği ile kabul edildi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin olağanüstü toplantısında, Büyükşehir Belediyesi Otobüs ve Toplu Taşıma Esaslarına Dair Yönetmelikte değişiklik yapılması oy birliği ile kabul edildi.
Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi, Otobüs ve Toplu Taşımacılık Esaslarına Dair Yönetmelikte değişiklik yapılmasına ilişkin gündem maddesini görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, yönetmelikte yapılan değişikliğin vatandaşların Halk Otobüsçüleri hakkındaki şikayetlerine çözüm getirdiğini söyledi.
Başkan Büyükerşen, kent içi toplu taşımacılıkta Halk Otobüslerinin duraklara vaktinde gelmemeleri, duraktaki yolcuları almadan geçmeleri, saatinde sefere çıkmamaları, keyfi olarak güzergah değiştirmeleri, ağır yağ kullanarak siyah duman çıkararak çevreyi kirletmeleri, bu konudaki uyarıları dikkate almamaları yolunda vatandaşlardan gittikçe artan şikayetler aldıklarını belirterek, 'Halk otobüsçüleri ve odalarının sık sık bilet ücretlerine zam talebinde bulunmaları üzerine, Büyükşehir Belediyesi'nin bu sorunların çözümü amacıyla gösterdiği gayretlere duyarsız kaldıkları bilinmektedir' dedi.
Halk Otobüsçülerinin, uzun zamandan beri, mevcut validatör sisteminin son derece işlevsiz kaldığı dolayısıyla daha ileri teknoloji olan GPRS sistemine geçilmesini istedikleri yönünde Büyükşehir Belediyesine çeşitli ihtarnameler gönderdiğini ifade eden Başkan Büyükerşen, 'Öte yandan halen kullanılan akıllı kartlarındaki ödeme kredisi biten ve acele ulaşım ihtiyacı içinde olan vatandaşlar kart doldurmak veya bilet almak için büfelere gidip kuyrukta beklemek yerine daha sağlıklı bir sistem bulunması yolundaki vatandaş istekleri konusunda uzunca bir zamandan beri Büyükşehir Belediyesi'nce çalışmalar yapılmaktaydı. Bunun için belediye çağın en ileri teknolojisini kullanan ve bankacılık kredi kartı sistemini kapsayan ve yalnızca toplu taşıma için değil dünyada anlaşması olan her kuruluştaki ödemelerde geçerli Espara Kart ile sorunların çözülmesine ve böylece en ileri teknolojiye geçen ilk şehir olmaya karar vermiştir. Bu sistemde Eskişehirliler, bundan böyle üretilecek son sistem validatörlerle alışverişler ve ödemelerde hem de toplu taşımacılıkta kullanım rahatlığına kavuşacaklar. Bu sistem aynı zamanda halk otobüslerinin duraklara zamanında geliş – gidişlerini kontrol edeceği gibi hız limitlerini, keyfi güzergah değiştirmelerini önleyecektir. 31 Aralık'ta halk otobüsü işletmecileri ile yaptığımız sözleşmeler sona eriyor. Bugün için en yeni teknoloji olan söz konusu sisteme uymayan halk otobüsü işletmecilerinin sözleşmeleri yenilenmeyecektir' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com