“Halk otobüslerinin zam talepleri var”

“Halk otobüslerinin zam talepleri var”
Bitkisel atık yağların toplanması ve toplu ulaşımda ikili sistem konusunda muhtarlarıın bilgilendirilmesi için Kütahya Belediyesi tarafından bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Bilgilendirme toplantısında konuşan İça, halk otobüs şoförlerinin zam

Bitkisel atık yağların toplanması ve toplu ulaşımda ikili sistem konusunda muhtarlarıın bilgilendirilmesi için Kütahya Belediyesi tarafından bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Bilgilendirme toplantısında konuşan İça, halk otobüs şoförlerinin zam istediğini ve bu konuda farklı çözüm arayışları içine girdiklerini söyledi.
Belediye Kültür Sarayı Meclis salonunda düzenlenen toplantıda açılış konuşması yapan Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, atık denilen malzemenin artık depolanacak veya üstü örtülecek bir malzeme olmadığını ifade etti.
'ATIK EKONOMİK BİR HAM MADDEDİR'
Atık malzemenin ekonomik bir ham madde olduğunu belirten İça, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Atık dediğimiz şey, atılacak, depolanacak, üstü örtülecek bir malzeme değildir. Ekonomik bir hammaddedir. Bu hammaddeyi kamu yararına, Kütahyamızın yararına ve devletin yararına kullanmak istiyoruz. Bu uygulamamızda sizlerden destek istiyoruz. Bu sistemde öncelikle kaynağında ayrıştırma yapmalıyız. Evimizde, okulumuzda, işyerimizde ürettiğimiz çöpü ikiye ayıracağız. 1.si organik atıklar, 2.si değerlendirilebilir atıklar. Değerlendirilebilir atıklarla ilgili tüm kuruluşları kapsayan bir toplantı yapmıştık. Kütahya'mız örnek bir girişimde bulunmuştur. Bunları kaynağında ayrıştırmak için ön ayrıştırma tesisi de kuruyoruz. Dolayısıyla artık çöpe biz minimum değer içerisinde malzeme atarsak, yaptığımız yatırımın ömrü artacak ve ekonomiye kazandırmış olacağız. Bitkisel yağların toplanmasıyla ilgili; Yetki devri kapsamında Belediye Başkanlığımız ile Bitkisel Atık Yağ Geri Dönüşüm ve Toplama Çevre Lisansı bulunan Ulusal Bitkisel Atık Yağ ve Ambalaj Atıkları Toplama, Ayrıştırma, Geri Kazanım, Nakliye Tic. Ltd. Şti, arasında 10/06/2010 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Bu kapsamda yapılan çalışmada 12 ton bitkisel atık yağ toplanmıştır. Bu çalışmaları öncelikle çevremiz açısında yapıyoruz. Bu yağlar kontrol edilemediği için maalesef kanserojen etkisi ortaya çıkmaktadır. Bunların kontrolünü sağlayacağız. Bunlar insan sağlığı için zararlı olmaktadır. Diğer bir zararı da Belediyecilik faaliyetlerinde Kanalizasyon boruları başta olmak üzere geçtiği her yere zarar vermesidir. Yaptığımız bütün yatırımlar, tesisler bundan dolayı kullanılmaz hale gelmektedir. Bu çalışmalar tekrarlandığında yine halkın parasıyla yapılmaktadır. O bakımdan halkımızın, çok bilinçli olarak bu yağları lavabolara, kanalizasyonlara dökmek yerine, ekonomik yönde fayda sağlanması ve çevremiz için bunları ayrı bir yerde toplaması gerekmektedir. Toplanan yağlar tekrar ekonomik hayata kazandırılıyor. Yurt dışında gördüğümüz tesislerde olduğu gibi biyogaz, biyodizel, sabun yapımı gibi ekonomiye kazandırma projeleri hayata geçirilebilecektir” şeklinde atıklarla ilgili çeşitli bilgiler verdi.
'HALK OTOBÜSLERİNİN ZAM TALEPLERİ VAR'
İça, Özel Halk Otobüslerinde uygulanacak olan ikili sistem projesi hakkında da açıklama yaparak, ikili sistemde daha öncede çeşitli sıkıntıların meydana geldiğini ancak bu sıkıntıların zamanla giderildiğini ifade etti.
Halk otobüslerinin zam taleplerinin olduğunu belirten İça, konuşmasını şöyle sürdürü:
'İkili sistemde daha önce bir takım sıkıntılarımız oldu. Halk otobüslerimizin şu anda zam talepleri var. İkili sistemle ilgili hepimiz bir fikir ortaya koyduk. Herkesin menfaatinin buluştuğu ortak noktayı bulabilmemiz için uygulama güzergâhlarında bir takım çalışmalar ve fiziki düzenlemeler yapmamız gerekiyordu. Bunlardan bir kısmına başladık ve bitirdik. Bir kısmı devam etmektedir. Özellikle bitme noktasına gelen Sebilerenler Camii ve çevresinde, yolun daraldığı bölgede camii bahçesinin mevcut yolla uyumlu hale getirilmesi ve uygulamaya geçildiğinde ışıklandırmayla bir düzen getirilmesi gerekmektedir. Burada büyük mesafe alındı. Bunun dışında yine Ali Kalfa İş Hanı arkası, merkeze yakın bir indirme bindirme yeri olabilecek, transfer istasyonu olarak kullanılabilecek bir yerdir. Bununla ilgili projelerimizi yaptık. Ali Kalfa İş hanı arkasındaki bölge transfer istasyonu olarak hizmet verecek ve vatandaşlarımızın istedikleri istikamete ulaşmaları sağlanacaktır. Dolayısıyla Azerbaycan Parkımızın olduğu yerde indi bindi yerleri olmak kaydıyla hatların bölüşümü sağlanacak ve yolcuların sıkışması önlenmeye çalışılacaktır. Sakıp Sabancı Caddesinde de bir düzenlememiz var. Fiziki mekânları bu proje kapsamında düzenliyoruz.
Şimdi yeni bir çalışma daha yapıyoruz. Yoncalı ve Ilıca minibüsleri için trafik eğitim pistinin bulunduğu yerde bir düzenleme yapıyoruz. Çünkü Yoncalı ve Ilıca termal turizmin gözde merkezidir. Toplu ulaşımda mutlaka vatandaşlarımıza rahat bir yolculuk yaptırmak, süratle hizmetin kalitesini arttırmak istiyoruz. Akıllı biletle ilgili olarak sağ olsun halkımız bize destek verdi ve bizde sabırla bu sisteme geçmeyi başardık. Bugün bu sistemden esnafımız ve halkımız çok memnundur. İkili sistemle ilgili olarak ta eksiklerimizi tamamlayarak bu projeyi gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Çözüm sağlayamadığımız yerde aksayan noktalarımızı birlikte tartışarak çözümlememiz gerektiğini düşünüyorum. Hedefimiz bu olmalıdır. Bu çalışmalarımızı hem halkımızın hem de esnafımızın ekonomisi ve huzuru için yapıyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com