Halk Özal'ı Unutmadı

Halk Özal'ı Unutmadı
8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, vefatının 18. yılında İstanbul'daki anıtmezarına akın eden binlerce vatandaş tarafından dualarla anıldı. Ankara'da ise okunan mevlide binlerce kişi katıldı.

Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal, ölümünün 18. yılında Topkapı'daki Anıt Mezar'da düzenlenen törenle anıldı. Törene eşi Semra Özal, oğulları Ahmet ve Efe Özal, gelini Sinem Özal, torunları Merve Atasagun, Serra Özal, Uğur Ekren, Turgut Özal, Naz Özal, Cumhurbaşkanlığı adına Büyükelçi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Demokrat Parti Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve kalabalık bir vatandaş grubu katıldı. Saygı duruşuyla başlayan törende, Cumhurbaşkanlığı adına Büyükelçi Karslıoğlu anıta çelenk bıraktı. Ahmet Özal, babası Özal'ın vefatı üzerinden 18 geçmesine rağmen hala her yerde Turgut Özal'ın konuşulduğunu belirtti. “Yaptığı devrimler o yıllarda çok anlaşılmıyordu ama şu anda anlaşılmaya başlandı, her geçen gün biraz daha anlaşılacak” diyen Ahmet Özal, babasının bıraktığı mirası şöyle anlattı: “Ben rahmetliye vefatından altı ay önce, 'Türkiye'de senin yaptığın en büyük hizmet nedir sence' diye sormuştum. Bana aynen şunu söylemişti: Benim yaptığım en büyük icraat Türkiye'de insanların zihniyetini değiştirdim. Düşünmeyi, çalışmayı, yaşamayı değiştirdim... Doğrudur. İnsanların zihniyeti değiştiği için Türkiye bu kadar hızlı kalkındı.”
18 yıl nasıl geçti bir ben bir Allah bilir

Turgut Özal'sız 18 yılın nasıl geçtiği soruan Semra Özal da, “Hiç bana sormayın onu. 18 yılın nasıl geçtiğini Allah ile ben bilirim. Siz millet olarak ne düşünüyorsunuz? Onsuz bir 18 yıl... Ben onu çok arıyorum. Artan bir kalabalık var. Galiba onun kıymeti gittikten sonra daha iyi anlaşıldı. Bu kalabalık, bu saygı ve sevgi onu gösteriyor. Nur içinde yatsın” diye konuştu. Özal Ailesi'nin taziyeleri kabul ettiği tören, Kuran-ı Kerim ve duaların okunmasıyla sona erdi.

Millet Menderesleri de unutmadı

Öte yandan Turgut Özal'ı anmak üzere Topkapı'daki anıt mezara gelen vatandaşlar, idam edilen Başbakan Adnan Menderes ve bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ile Hasan Polatkan'ı da unutmadı. Özal'ın anıt mezarının yanında bulunan Menderes ve iki bakanın anıt mezarını da ziyaret eden vatandaşlar Menderes, Zorlu ve Polatkan'ın ruhlarına okudukları duaları gönderdi.

Türkiye'de köklü değişimlere öncülük etti

CUMHURBAŞKANI Gül Özal'ın vefat yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda Türkiye'nin önüne büyük hedefler koyan Turgut Özal'ın, fikirleri, hamleleri ve ileri görüşlü yaklaşımlarıyla köklü değişimlerin ve dönüşümlerin gerçekleştirilmesine öncülük ettiğini kaydetti. Gül, demokrasinin gelişmesi ve ekonominin dışa açılmasında önemli rol üstlendiğini belirtti.

Ülkemizde zihniyet devrimi gerçekleştirdi

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan da yayınladığı mesajında Özal'ın 1980'li yıllara damgasını vurduğunu belirtti. Erdoğan “Yakın tarihimizin en önemli siyasetçilerinden biri olan Turgut Özal, Türkiye'nin kalkınmasına, gelişmesine, dünyaya açılmasına öncülük etmiş, demokratikleşme ve özgürleşme yolunda tarihi adımlar atmıştır” dedi. Özal'ın bir zihniyet devrimi gerçekleştirdiğini anlatan Erdoğan şunları kaydetti: “Türkiye'nin değişim ve dönüşümünde büyük rol üstlenen, daha müreffeh, daha demokratik, daha özgür bir Türkiye'yi savunan Turgut Özal'ı vefatının yıl dönümünde rahmetle, saygıyla anıyorum.”

Camiye sığmadılar

Turgut Özal, ölümünün 18. yıldönümünde Ankara Kocatepe Camii'nde okunan Mevlit-i Şerif ile anıldı. Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği tarafından okutulan mevlide ilgi büyük oldu. Sabahın erken saatlerinden itibaren camiye gelmeye başlayan vatandaşlar, sıkı güvenlik kontrollerinin ardından içeriye alındı. Yurdun çeşitli bölgelerinden mevlidi dinlemek ve dua etmek için başkente gelenler camiye sığmayınca vatandaşların bir kısmı mevlidi avluda ve bahçede dinlemek zorunda kaldı. Caminin avlusunu ve bahçesini dolduranlar arasında çok sayıda milletvekili de yer aldı. Vatandaşlara cami önünde gülsuyu ve mevlit şekeri ikram edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com