Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden dünya KOAH günü açıklaması

Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden dünya KOAH günü açıklaması
Eskişehir İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Bilim Sorumlusu Şübe Müdürü Dr. Mesut Göktepe, 14 Kasım Dünya KOAH Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) ilerleyici bir hastalık olduğunu söyleyen Dr. Göztepe, ''KOAH'ta havayollarında meydana gelen değişikler geri dönüşümsüzdür. Akciğerleri harap eden ve etkilediği kişilerin nefes alıp vermesini giderek güçleştiren ilerleyici bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 2.75 milyon kişi KOAH yüzünden ölmektedir. Dünyadaki en sık ölüm sebepleri içinde 4. sırada yer almaktadır. KOAH için en önemli risk faktörü sigara içimidir. Uzun süreli sigara dumanı ile karşılaşma solunumla ilgili sıkıntılara ve KOAH’a sebep olmaktadır. Sigara içenlerde KOAH gelişme riski içmeyenlere göre 10-25 kat daha fazladır. KOAH’a yol açan diğer faktörler arasında mesleki toz ve kimyasal maddeler (buhar, irritanlar, duman) ve hava kirliliği yer almaktadır. Ülkemizde özellikle kırsal kesimde ısınma amacıyla kullanılan tezeğin dumanı da KOAH sebepleri arasındadır. KOAH hastalarında ilk belirtiler, öksürük ve balgam çıkarmadır. KOAH hastalarının büyük çoğunluğu aynı zamanda sigara tiryakisi olduğundan öksürük ve balgam yakınması başlangıçta hasta tarafından sigaradan oluyor düşüncesi ile önemsenmez. Oysa bu dönemde hastalığa teşhisı konulması hastanın geleceği açısından son derece önemlidir'' dedi.

KOAH'ın tedavisi olmadığını, ancak erken dönemde sigaranın bırakılmasıyla hastalık belirtilerinin gerileyebileceğini söyleyen Dr. Mesut Göztepe, ''KOAH’tan korunmak ve daha sağlıklı hayat için sigaradan uzak ortamlar, ev içi ve ev dışı hava kirliliğinin önlenmesi, tozlu ve dumanlı işyerlerinde gerekli tedbirlerin alınması büyük önem arz etmektedir. Hastalığın erken dönemde fark edilmemesi ve sigaraya devam edilmesi neticesinde hastalık ilerler ve nefes darlığı ve hışırtılı solunum gibi yakınmalar ortaya çıkar'' diye konuştu.

Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü önünde kurduğu standda 14 Kasım Dünya KOAH Günü dolayısıyla 2 gün boyunca vatandaşları bilgilendirerek broşürler dağıtacak. (VİK)
 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com