Halk TV RTÜK'E tiyatroyla çaktı!

Halk TV RTÜK'E tiyatroyla çaktı!
RTÜK'ün sansür uygulamalarına cevap niteliğinde Mustafa Kemalim adlı tiyatro oyununu yayınlayan Halk TV yine sağlam çaktı.

Müjdat Gezen'in sahneye uyarladığı Mustafa Kemalim adlı tiyatro oyunu Halk TV'de yayınlandı. Kanal RTÜK'e öyle bir göndermede bulundu ki, Gezi Parkı'nın mizah ruhunu bir kez daha ortaya koymuş oldu.

Özellikle Atatürk'ün sofra görüntülerinin RTÜK mevzuatına göre mozaiklenerek verilmesi gerekiyordu ve Halk Tv öyle de yaptı. Ancak bir sanat eserine uygulanmak zorunda kalınan bu sansüre de, Halk Tv, görüntülerin üzerine bindirdiği yazılarla tepki gösterdi.

Oyundaki sahnelerinden birisinde ise Mustafa Kemal Atatürk'ün 14. dakikalık sofra görüntüsü vardı. Bu sofrada ise Atatürk ve arkadaşları rakı içerken betimleniyordu. Bu görüntü. RTÜK mevzuatına göre suçtu.

Halk Tv bu 14 dakikalık bölümü yasalara uyarak mozaikleyip ekranlara getirdi. Ancak bunu yaparken de tepkisini görüntülerin üzerine bindirdiği yazılarla gösterdi.

Bu yazılardan birisi, "Bu bir 'rakı sahnesi değil', 'ayran' sahnesidir! Atatürk'ün rakı sahnesinde oyuncular oynarken sarhoş olmamak için "ayran" içmektedirler. Aksini ispata çağırıyoruz"du.

Diğer yazı ise, "AKP dönemi RTÜK yasağı gereği, ulu önder Atatürk'ü bile mozaikleyerek sansürlemek gerektiğinden, bir tiyatro eserini iğfal ederek Atatürk'ün rakı sofrasını yayınlayamıyoruz" biçimindeydi. (AAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com