Halka Gezi Parkı ve Başkanlık Sistemi soruldu...

Halka Gezi Parkı ve Başkanlık Sistemi soruldu...
Her şeyin anketini yapar olduk. Birkaç haftadır Türkiye'nin öncelikli gündemi olan Gezi Parkı'nın ilk anket sonuçları da geldi...

Gezi Parkı için yapılan ilk anketin sonuçları açıklandı. Anket katılımcılarının 3’te 2’si Gezi Parkı’nın park olarak kalmasından yana tercih belirtmiş.

Metropoll Araştırma Şirketi Gezi Parkı anketini 31 ilde 2 bin 818 kişiyle, 3-12 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirdi. Gezi Parkı’nın yeşil alan olarak kalmasını isteyenlerin oranı %62.9 olurken Topçu Kışlası yapılmasını isteyenlerin oranı ise sadece %23.3'de sınırlı kaldı.

BAŞKANLIK SİSTEMİ İSTENMİYOR

Metropoll'ün anketinde Gezi Parkı beraberinde bir soru daha vardı. Başkanlık sisteminin sorulduğu soruda, sistemekarşı çıkanların oranında da bir artış göze çarptı. Bir önceki başkanlık sistemi anketi geçen yıl yine haziran ayında yapılmış ve başkanlık sistemine evet diyenlerin oranı %43.2 olarak olarak çıkmıştı. Yeni ankette ise başkanlık sistemini destekleyenlerin oranı %30.9’a kadar geriledi. Aynı şekilde 2012 Haziran'ında %37.7 olarak tespit edilen Başkanlık sistemini desteklemeyenlerin oranı da yeni ankette %42.9’a çıktı.

HÜKÜMET OTORİTERLEŞTİ

Bir diğer soru hükümetin otoriterleşmesi üzerineydi. Katılımcıların %49.9’u hükümetin otoriterleştiğini düşünürken, demokratikleştiğini düşünenler de yok değil. Gezi Parkı'ndaki tutumuna rağmen hükümetin demokratikleştiğini savunanların oranı anketten %36 olarak çıktı. “İnsanların yaşam biçimine ve tercihlerine hükümetin müdahalesinin arttığını düşünüyor musunuz?” sorusuna da %54.4 oranında “evet” cevabı verilirken, “hayır yaşam biçimine müdahale yok" diyenlerin oranı da %40.4 olarak ankete yansıdı. (KKE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com