Halka Zehir Yedirilemeyecek

Halka Zehir Yedirilemeyecek
Fethiye Gıda Tarım Ve Hayvancılık ilçe müdürlüğü ekipleri pestisit kalıntıları üzerine sıkı denetim yaparlarken salatalık ekili bir seradan alınan bir numune de kalıntıya rastlanınca bir dönümlük seradaki ürün imha edildi

MUĞLA - Fethiye Gıda Tarım Ve Hayvancılık ilçe müdürlüğü ekipleri pestisit kalıntıları üzerine sıkı denetim yaparlarken salatalık ekili bir seradan alınan bir numune de kalıntıya rastlanınca bir dönümlük seradaki ürün imha edildi.

Traktörle de sürülen serada bir ay boyunca herhangi bir ürünün ekilemeyeceği salatalık ürününe atılmaması gereken ilacı reçetesiz satan ilaç bayii hakkında da yasal işlem başlatıldı.

Tüketicilere güvenilir ürün sağlanması tarımsal ürünlerde kalıntıların önlenmesi kimyasalların güvenli kullanımı ve çevrenin korunması amacıyla Fethiye Gıda Tarım Hayvancılık ilçe müdürlüğü tarafından Karaçulha, Çamköy beldelerindeki seralardan alınan numunelerin laboratuar incelemeleri tamamlanırken bir üreticiye ait içinde salatalık ekili bir dönümlük serada insan sağlığına zararlı ilaç kullanıldığı tesbit dildi. Gıda Tarım Hayvancılık ilçe müdürlüğü ekipleri bir ilaç bayiinden reçetesiz olarak alınan kimyasal’ın atıldığı serada bulunan tüm salatalık ürününü oraklarla sökerek imha etti.

Bir dönümlük sera bir traktörle sürülürken salatalıkların imha edildiği bu seraya en az bir aydan önce herhangi bir bitki ekiminin yasaklandığı yasak olan kimyasalı reçetesiz satan zirai ilaç bayii hakkında yasal işlem başlatıldığı öğrenildi.

Fethiye İlçe Tarım Müdürü Şakir Fırat Erkal, “Tüketicilerimize güvenilir ürün sağlanması için yapılan denetim çalışmaları önemli bir caydırıcı etki yaratmaktadır. İlçe Müdürlüğümüze 2012 yılı pestisit kalıntı izleme çalışmaları kapsamında Fethiye’de bir salatalık (Hıyar) üreticisinden alınan numunenin analiz sonucunda üründe tavsiyesi olmayan bir bitki koruma ürününün kullanıldığının tespit edilmesi ile birlikte 5996 sayılı veteriner hizmetleri Bitki sağlığı Gıda ve Yem Kanunun 20. maddesinin 5. fıkrası gereğince bu serada yetişen tüm bitkiler imha edilmiş ve kalıntı ürünlerin tüketicilere ulaşması engellenmiştir” dedi.

Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com