'Halkımız Son Güne Kadar Düşünmeli'

'Halkımız Son Güne Kadar Düşünmeli'
PKK lideri Öcalan, referandumda “gelişmelere göre tavır” alınmasını istedi: Halkımız son güne kadar düşünmelidir..

PKK lideri Abdullah Öcalan, avukatlarıyla yaptığı haftalık görüşmede PKK’nın duyurduğu ateşkes kararını desteklediğini söyledi. 12 eylüldeki Anayasa referandumuyla ilgili de açıklamalar yapan Öcalan, “Halkımız son güne kadar tartışsın, gelişmeleri izleyip ona göre kararını versin” dedi. Batman’da aralarında eski HEP’li Salih Özdemir’in de olduğu dört kişinin PKK’nın yerleştirdiği mayının patlaması sonucu öldüğü eylemi değerlendiren Öcalan “Karanlık bir olaya benziyor. Çok yönlü araştırmak gerekir. PKK’nin üzerine yıkmaya çalışıyorlar. Komplo olabilir” diye konuştu. Salih Özdemir’in ailesine başsağlığı dileyen Öcalan, olayın aydınlatılmasını istedi.

PKK’nın kararını onaylıyorum
Öcalan ateşkes kararıyla ilgili şunları söyledi: “Ben PKK’nin aldığı bu kararı onaylıyorum. Zaten daha önce benim de bu yönlü çağrılarım olmuştu. Arkadaşlara, özellikle dağdakilere bu konuda çok teşekkür ediyorum. Herhalde bu referandumun sonuna kadar olacak. Bana kalsa 35 gün de yeter, referanduma kadar sürmesi kafiydi, yani 13-14 Eylül’e kadar yeterdi. Ama çok da önemli değil. Önemli olan bu sürecin iyi değerlendirilmesidir. Gerilla bu süreçte karakol saldırılarından uzak duracaktır. Ayrıca kendilerini korumak durumunda kalmadıkları müddetçe kesinlikle mayınlı saldırı da yapmayacaklar. Ama söylediğim gibi eğer imha amaçlı geliyorlarsa ve başka çare kalmamışsa, kesinlikle kendilerini korumak için her şeyi yapabilirler.”

Son güne kadar düşünün
Avukatlarıyla görüşen Öcalan, BDP’nin aldığı ‘referandumda boykot’ kararının esnetilebileceğine dair imalarda bulundu. Öcalan şunları söyledi: “Diğer bir konu da referandum meselesidir. Bilindiği gibi bu anayasa paketinde Kürtleri doğrudan ilgilendiren bir husus yoktur; Kürt meselesi adeta yok sayılmıştır. Halkımız da konuyu her türlü tartışmada serbesttir. Bu düzenlemeler AKP’nin kendi hegemonyasını kurabilme ihtimalinin önünü açıyor. Bunu görüp bu tuzağa da düşmemek gerekiyor. Halkımız da son güne kadar tartışsın, gözlem yapsın. Buna göre kendi kararlarını versin, eğilimlerini olgunlaştırsın. Biz biliyoruz ki, “evet” diyen taraf, İslamcı milliyetçi kesimdir. Ama karşılarındakiler de ulusalcı milliyetçilerdir. Ama biz bu demokratik gelişmelere göre demokratik bir tavır almalıyız.

Herkes iyi değerlendirsin
PKK’nın referanduma kadar bekleyeceğini ve hükümetin tavrına bakacağını belirten Öcalan, “Bu eylemsizlik süreci AKP’nin ne kadar samimi olup olmadığını açığa çıkaracak. Eylemsizliğe karşı ordunun tavrı da belli olacak. Bu sürenin sonuna doğru gelişmeleri izleyip yeni bir değerlendirme yapacağım. Bundan sonra oyalama kabul etmeyeceğiz. Ben daha önce çekiliyorum derken de bu oyalamalar yüzünden devletin, hükümetin ciddi bir yaklaşımı olmadığı sonucuna vararak öyle bir karar almıştım. Bundan sonra da oyalamaya çalışırlarsa, ben artık bir şey yapamam” dedi.

Öcalan, bütün sivil toplum örgütleri, aydınlar, yazarlar, sosyalistler ve demokratların da, ateşkes sürecini iyi değerlendirmesini istedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com