Halkın değil başbakanın beğendiği yapılacak

Halkın değil başbakanın beğendiği yapılacak
Çamlıca'ya yapılacak radyo ve televizyon vericilerini tek bir kulede birleştiren proje için düzenlenen Çamlıca Tepesi TV ve Radyo Kulesi Fikir Projesi Yarışması'nın kazananı halk tarafından seçildi. Ancak başbakan kazanan projeyi değil kendi beğendiği pro
İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi, 2011 yılında Çamlıca’daki radyo ve televizyon vericilerinin tek bir kulede birleştirilmesi amacıyla ‘Çamlıca Tepesi TV ve Radyo Kulesi Fikir Projesi Yarışması’ yaptı. 34 projenin yarıştığı yarışmanın birinciliğini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) Yüksek Mimar İnanç Eray’ın başkanlığındaki mimarlık grubu kazandı. 10 kişilik grup, 100 bin TL’lik ödülün sahibi oldu. 65 bin TL’lik ikincilik ödülünü, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Dilek Topuz Erman’ın başkanlığındaki grubun projesi kazandı. Üçüncülük ödülüne, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden (İTÜ) Melike Altınışık’ın başkanlığındaki grup layık görüldü. Bu grup 45 bin TL’lik ödülü aldı. Başbakan Erdoğan üçüncü seçilen İTÜ’den Yüksek Mimar Melike Altınışık’ın projesini ‘uygun’ buldu. Çamlıca Tepesi Televizyon ve Radyo Kulesi’nin yüksekliği 323 metre ile 357 metre arasında opsiyonlu olmak üzere ortalama 340 metre olarak belirlendi. Projenin yapım maliyetini Ulaştırma Bakanlığı karşılayacak.

Birinci olan proje


MİMAR: İnanç Eray ve arkadaşları 
YARIŞMA SONUCU: Birinci seçildi
YÜKSEKLİK: 340 metre
ZİYARETÇİ TERASI: Kuleye giriş +256 metre kotundan yapılacak.
SEYİR ALANI: +165 metre kotundaki Gök Meydan’da olacak.

Yapılacak proje

 
MİMAR: Melike Altınışık ve arkadaşları
YARIŞMA SONUCU: Üçüncü oldu
YÜKSEKLİK: 340 metre
ZİYARETÇİ TERASI: Aynı anda 200 kişi alabilecek
SOSYAL TESİS: Restoran ve SkyBar kule yer alacak
RESTORAN KAPASİTESİ: 75 kişi aynı anda yemek yiyebilecek
ETKİNLİK İMKÂNI: Kule dibindeki açık hava tiyatrosunda yaz aylarında radyo-TV organizasyonu ve konserler düzenlenebilecek. (SAK)

Kaynak: www.haberturk.com


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com