Halkın İradesi Halkın Yararına Kullanılmalı

Halkın İradesi Halkın Yararına Kullanılmalı
Referandum sonunda yapılacak birtakım değişikliklerin analizi, plan ve programı belirlenmeden madelerin olumlu ve olumsuz yönleri tam düşünülmeden birtakım kararların alınmasının Türkiye'de dikta rejimini hortlatcağını savunan DSP İl Başkanı İsmail Atil

Referandum sonunda yapılacak birtakım değişikliklerin analizi, plan ve programı belirlenmeden madelerin olumlu ve olumsuz yönleri tam düşünülmeden birtakım kararların alınmasının Türkiye'de dikta rejimini hortlatcağını savunan DSP İl Başkanı İsmail Atilay, halk iradesinin Hükümet tarafından halkın yararına kullanılması gerektiğini ifade etti.
Anayasa değişiliklerinin hayata geçirilmesine yönelik uyum yasalarının TBMM'de bulunan bütün partilerin katılacağı bir “Uzlaşma Komisyonu” tarafından hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Atilay, konuşmasında şunları kaydetti:
“Referandumla birlikte dikta rejiminin yeniden hortlamaması için Mecliste grubu bulunan bütün siyasi partilerin ortak diyalog yolu ile Anayasa paketini şekillendirmeleri gerekiyor. Halk iradesi halkın yararına kullanılmalıdır. Eğer Turkiye'de konuşulmaya başlandığı gibi başkanlık sistemi oluşacaksa demokratik anlayiş içinde olmalı Bu nedenle başkanlık sistemine geçilmeden önce başkanlıkk sisteminin demokratik işleyişini ve denetimini saglamak gereklidir.
Bu da ancak tam bir uzlaşma lie gerçekleşebilir.”
Seçim barajının yüzde 10'da kalmasının demokratikleşmenin önünde bir engel olarak gören Atilay, halkın iradesinin tam anlamıyla TBMM'de temsil edilmesi için seçim barajının da düşürülmesi gerektiğini vurgulayarak, Hükümetin bu konuda çalışma yapması gerektiğine indığını belirtti.
Atilay;”Seçim barajı yuzde 10'dan aşağıya çekilmelidir. Parlamento'da toplumun tümünü kavrayacak bir temsil ortamı oluşturulmalıdır. Anyasanının yeni maddeleri tam bir uzlaşı içinde ve bütün siyasi partilerin görüşü doğrultusundan uygulanmalıdır” dedi.
Türkiye'nin önemli sorunlarından teröründe çözülebilmesi için Hükümetin daha planlı hareket etmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Atilay, konuşmasına çarpıcı açıklamalarla devam etti:
“Terör örgütünün kendisine yakın olan bazı parti ve sivil örgütler aracılığıyla demokratik özgürlük istedği, federal yapı konusunda bazı dayatmalarda bulunması ve öğrencilerin okula gitmesini önleme gibi çalışmar içinde olduğunu görüyoruz. Buda terör örgütünün kendini hala güçlü hisetmesini sağlıyor bu tür ortamlara mahal vermemek gerekiyor.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com