"Halkın iradesi hiçe sayılmıştır”

"Halkın iradesi hiçe sayılmıştır”
Kütahya'nın Şaphane ilçesine bağlı Karamanca Beldesi 17 Ocak 2010 Pazar günü Simav'a geçmek için referanduma gitti.

Kütahya'nın Şaphane ilçesine bağlı Karamanca Beldesi 17 Ocak 2010 Pazar günü Simav'a geçmek için referanduma gitti.
Üç ayrı yerde kurulan sandıkların başına giden vatandaşların yüzde 86'sı evet yönünde oy kullandı. Karamanca beldesinin Şaphane ilçesinden ayrılma isteği yasa gereği bu kez 1 Mart 2010 tarihinde Kütahya İl Genel Meclisinde görüşüldü. Şükrü Nazlı başkanlığında toplanan İl Genel Meclisi üyelerinden 24'ü Karamanca'nın Şaphanede kalması, 11'i de Simav'a geçmesi yönünde oy kullandı.

'HAKKIMIZI SONUNA KADAR ARAYACAĞIZ'
Karamanca Belediye Başkanı Fevzi Doğan, henüz kendisine tebliğ edilmeyen karara isyan etti. Doğan, 'Halkın iradesi hiçe sayılmıştır. Gerekçeli karar tebliğ edildiğinde yasalar çerçevesinde haklarımızı yasal yollardan arayacağız. Vatandaşlarım referandumda yüzde 86'lık gibi yüksek bir oranda Simav yönünde tercihte bulunmuştur. Vatandaşlarımızın bu yönde verdiği tercihe Kütahya İl Genel Meclisi üyelerinin de saygı göstermesini beklerken alınan yanlı karar Karamanca halkını üzmüştür. Haklarımızı sonuna kadar aramaya kararlıyız” dedi.

'KÜTAHYA İL GENEL MECLİSİ'NİN ALDIĞI KARAR TEYAMMÜLLERE AYKIRI'
Simav'a geçme konusunda halkın ısrarlı olduğunu ve kendisine sürekli baskı yaptığını anlatan Doğan,” Vatandaş kararı duyduğunda şoke oldu, Madem Kütahya İl Genel Meclisi bu yönde karar verecekti, referandum yapmaya ne gerek vardı diye konuşuyor. Tepkilerin önüne geçemiyorum” diye konuştu.
Bu yanlı karardan sonra Şaphane ilçesiyle ilişkilerinde düzelme beklememenin de hayal olacağını anlatan Belediye Başkanı Fevzi Doğan, Kütahya İl Genel Meclisi'nin aldığı kararın demokratik temayüllere de aykırı olduğunu ve bu yanlı kararın düzeleceğine inandığını kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com