“Halkın İradesi Yok Sayılamaz”

“Halkın İradesi Yok Sayılamaz”
Kütahya Gönüllü Teşekküllü Kuruluşlar Derneği Başkanı Nazif Kocaçoban, TBMM'de kabul edilen, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan ve daha sonra referanduma götürülmesine karar verilen Anayasa değişikliği paketinin referandum süreci yaşanmadan Anayasa Mahke

Kütahya Gönüllü Teşekküllü Kuruluşlar Derneği Başkanı Nazif Kocaçoban, TBMM'de kabul edilen, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan ve daha sonra referanduma götürülmesine karar verilen Anayasa değişikliği paketinin referandum süreci yaşanmadan Anayasa Mahkemsi tarafından 'esas' yönünden incelenemeyeceğini savunarak, Türkiye genelinde 402 sivil toplum kuruluşu ile birlikte davaya müdahil olmak için Yüksek Mahkeme'ye dilekçe verdiklerini söyledi. Kocaçoban ayrıca;“11 kişi Meclis'in iradesini yok saymasın ve kullanacağı reyin rengini belli eden Fulya Kantarcıoğlu davadan çekilsin'dedi.
DEMOKRASİYE
MÜDAHALE EDİLİYOR”
Kütahya Gönüllü Teşekküllü Kuruluşlar Derneği Başkanı Nazif Kocaçoban, ''Milletin temsilcilerinin hazırladığı reform paketi 11 kişinin engeline takılmasın' şeklinde açıklamalarda bulunarak, geceli gündüzlü bir çalışma sonucu Meclis'te kabul edilen, ardından da Cumhurbaşkanı'nın onaylayarak referanduma sunduğu 'reform paketi'yle ilgili Anayasa Mahkemesi'nin vereceği karara sayılı günler kaldığını belirtti.
Anayasa Mahkemesi'nin şekil yönünden inceleyeceğim dediği halde esasa girerek referandumu engellerse 1982 darbe anayasasıyla ilgili en köklü değişiklik paketinin rafa kalkacağını vurgulayan Kocaçoban, bu ihtimale karşı Türkiye genelinde 402 sivil toplum kuruluşunun harekete geçetiğini söyledi. Davaya müdahil olmak için Yüksek Mahkeme'ye dilekçe verdiklerini belirten Kocaçoban, Sivil Dayanışma Platformu önderliğindeki bu girişime bütün Türkiye'den destek geldiğini de özellikle belirtti.
Kütahya, Bursa, Konya, Denizli, Antalya, Gümüşhane, Malatya, Gaziantep, Sivas, Adana, Kırşehir ve birçok ildeki sivil toplum kuruluşları ile birlikte dilekçelerini valiliklere teslim ettiklerini belirten Kocaçoban, bunun yanı sıra Sivil Dananışma Platormu'nun internet sitesi www.sivildayanismaplatformu.org'daki dilekçe örneğinden de vatandaşların faydalanarak bireysel olarak başvuruda bulunabileceklerini hatırlattı.

“FULYA KANTARCIOĞLU DAVADAN ÇEKILSIN”
Anayasa Mahkemesi'ne gönderilen dilekçelerdeki talepler ise sadece davaya müdahil olmaktan ibaret olmadığını dile getiren Kocaçoban, 'Yüksek Mahkeme 'şekil denetimini' esasa dönüştürmesin ve eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'la yaptığı telefon görüşmesi yasal dinlemeye takılan Fulya Kantarcıoğlu davadan çekilsin' şeklinde tepkisini dile getirdi.
Mahkeme üyesi Kantarcıoğlu'nun konuşmalarının davayı zan altında bıraktığının altını çizen Kocaçoban, kendisine 'Onurunla çekil çağrısı yaptı. İnsanımız bu değişiklik paketinin mahkemenin önüne gitmesinden rahatsız. TBMM'den geçen bu yasanın 11 kişinin engeline takılmasını kabul edemiyoruz. Telefon konuşmalarıyla halkın adalet duygusunu sarsan hâkim ve üyelerin davadan çekilmesi hukuk ve adalet adına şarttır'dedi.
“REFERANDUM HALKIN ÖNÜNE GELMELİDİR”
Kütahya Gönüllü Teşekküllü Kuruluşlar Derneği Başkanı Nazif Kocaçoban, referandumun halkın önüne getirilmesini talebinde bulunarak; hak, hukuk ve adalet adına demokrasiye sahip çıkan herkesin bu Anayasa referandum paketini görmek ve oylama hakkına sahip olduğunu biz kez daha vurguladı. Nazif Kocaçoban son olarak Anayasa Mahkemesi'nin Anayasa değişikliğini şekil yönünden değil de esas yönünden denetlemesine karşı, bütün sivil toplum kuruluşları le birlikte karşı olduklarını bir kez daha dile getirerek, halkın iradesinin yok sayılamayacağını söyledi. Bu düşünce tarzının dünyada kalmadığını, demokrasilerde halkın sandıkta en doğru kararı verdiğini vurgulayan Kocaçoban, kimsenin halktan daha düşünceli olmadığını da sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com