Halterde neden sıfır çektik

Halterde neden sıfır çektik
Olimpiyat öncesi verilen 60’ar altınlık “peşin ödül” bile haltercileri motive edemedi.

Londra 2012'de hezimete uğrayan Türk halteri son yıllardaki başarılardan sonra en kötü günlerini yaşıyor. Oysa antrenman kilolarımıza bakılırsa umut yüklüydük. Peki ne oldu da Türk sporunun madalya hazinesi halterde sıfır çektik? Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın olimpiyat öncesindeki iftar yemeğindeki haltercilere verdiği 60'şar cumhuriyet altını (39 bin TL) "peşin ödül" bile haltercileri motive edemedi. Üstelik bazı otoriteler, bu ödülün rahevete yol açtığını bile ileri sürebiliyor.

DOPİNGLE BAŞIMIZ DERDE GİRDİ

Hazırlık sürecinde doping nedeniyle yine WADA ile başımız derde girdi. Şimdiye değin duyulmamış "Doping şüphelisi" gerekçesi ile Fatih Baydar ve İbrahim Arat olimpiyat kadrosundan çıkarılınca yerlerine hazırlığı olmayan Bünyamin Sezer ile yarın son halterci olarak podyuma çıkacak olan Nezih Sağır alındı. Bu hazırlıksız yakalanmanın başarısızlıkta çok önemli bir rol oynadığında görüş birliği var.

Doping belasından halter değerlerimizi koruyamadığımızda bir gerçek. Nurcan Taylan gibi önemli bir isim yarışmış olsa 2004'te Atina'da 210 kilo ile kazandığı altın madalyayı 8 yıl sonra 205 kilo ile elde eden Çinli'ye kim bilir kaç kilo fark atardı?

SPORCULAR ÇOK GEVŞEKTİ

Öte yandan, Başarısızlığın nedenleri arasında disiplinsizlik de gösteriliyor. Otoriteler, kamp disiplininin yetersiz olduğunu belirtiyor. Sporcuların bu gevşek ortamda iyi hazırlık yapamadığı özellikle vurgulanıyor

8 SİKLETTE 225 KİLO FARK YEDİK

Sibel Şimşek dördüncü, Nurdan Karagöz, Bediha Tunadağı ve Hurşit Atak beşinci, Mete Binay'ın altıncı, oldu. Erol Bilgin sekizinci, Bünyamin Sezer on sekizincilikte kalırken, Aylin Daşdelen'in 129 kilo silkmede sakatlanmasıyla üzücü bir tablo oluştu. 8 siklette sporcularımızın yaptığı dereceler, kilolarında şampiyon olan rakiplerimizin toplam 225 kilo altında kaldı.

BAŞKAN AKKUŞ: ÇOK ÜZGÜNÜZ

Halter Federasyonu Başkanı Hasan Akkuş, halterdeki başarısızlığa ilişkin sorularımızı yanıtlarken, "Başlangıç derecelerine göre üç sporcunun madalya şansı vardı ancak bekleneni veremediler. Üzgünüz" dedi.

NURCAN TAYLAN: ŞAMPİYON OLURDUM

Doping nedeniyle 4 yıl men cezası alan, Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu halterci Nurcan Taylan, "En kötü performansımı sergilesem bile olimpiyat şampiyonu olurdum. 40 derece ateşle çıksam, elimi kolumu sallayarak altın alırdım" dedi.

NAİM SÜLEYMANOĞLU: BÖYLE OLACAĞINI SÖYLEMİŞTİM

Avrupa Şampiyonası'nda Türk halterinin kötüye gittiğini söylediğimde önlem alınmadı. Bazı arkadaşlar bana kızdı. halterin iyi yolda olduğunu iddia edenler, sözlerimi ciddiye almadılar. Yani 1.5 yıl önce olacakları söylemiştim. Türk halterinin bu kadar ayaklar altına alınması bizi çok üzüyor. Sıfır çeken sporcuların suçu yok.

HALİL MUTLU: TÜRK HALTERİNİ NE HALE GETİRDİLER

Geçen olimpiyattan ders alınmadı. 2004 gibi olmasını bekleyemeyiz ancak 2008 den daha iyi olmasını beklemek normaldi. Birileri Türk halterini bu duruma getirdi. Bu başarısızlıkta en masum sporculardır. İmkan sağlansa onlar gereğini yaparlar. Biz bile bu camiada kendimize yer bulamıyorsak siz gerisini düşünün. Hizmete varız ama bu fırsatı yakalayamadıktan sonra ne yapabiliriz ki?

Enver Türkileri ( Milli Takım eski antrenörü): BİRBİRLERİNİ YEDİLER

2004 yılındaki o başarıdan sonra yönetim değişti. Hasan Akkuş "Dopingci antrenörle çalışmak istemiyorum" diyerek beni kapı önüne koydu. Şimdiki antrenörler taktik olarak yetersiz ve birbirlerini yiyiyor.Eski Başkan Kenan Nuhut: Şimdiki federasyon, bizden devraldığı mirası yedi bitirdi. Bu halde olmak camiadaki herkese acı veriyor.

(Hürriyet)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com