Haluk Kırcı’ya af geliyor!

Haluk Kırcı’ya af geliyor!
34 yıldır tartışılan, iki kez yanlış tahliye edilen, Emniyetten kaçan, firardayken Valinin şahitliğinde evlenen Haluk Kırcı tahliye oluyor!

Bahçelievler katliamı, Susurluk çetesi, gasp, yanlış tahliyeler ve firarları ile 34 yıldır tartışılan bir isim olan Haluk Kırcı’ya af geliyor...
 
Yeni yasa tasarısı ile cezalarını çeken ve şartlı tahliye edilen, ancak yeni suç işledikleri için eski infazları da yanan hükümlüler, serbest kalacak. Bu durumdakiler hakkında aynı suç için birden fazla verilen müebbet cezaları da teke düşürülecek. Fakülte mezunu olup, sicilleri nedeniyle avukatlık, doktorluk, mühendislik gibi mesleklerini yapamayanlara da, hakları geri verilecek.
 
Tasarı kanunlaşırsa, sol görüşlü Muzaffer Öztürk, Tahir Canan, sağ görüşlü Haluk Kırcı, Ramazan Çepni, Fuat Tarhan gibi isimler tahliye olacak. 20 yıl ve daha fazla süre önceki suç iddiaları nedeniyle yurt dışına kaçanlar da düzenlemeden yararlanacak.
 
34 YILDIR TARTIŞILAN İSİM
 
Yeni düzenleme, ülkücü camiada "Esmeray ve İdi Amin" lakabı ile tanınan 54 yaşındaki Haluk Kırcı’yı da ilgilendiriyor. 8 Ekim 1978’de Ankara Bahçelievler’deki bir evde 7 Türkiye İşçi Partisi üyesi gencin katledilmesi olayına karıştı. Abdullah Çatlı’nın da yer aldığı bu eylemeden dolayı 7 kez idam cezasına mahkum edildi.
 
16 Temmuz 1989’da Bursa Cezaevinden firar ederken yakalandı. Özal döneminde idam cezaları müebbete, müebbet cezalar da 10 yıl hapse dönüştürülünce, yasadan yararlandı. 26 Nisan 1991’de şartlı salıverildi. Ancak 7 kez idam aldığı, müebbet cezanın da toplam 70 yıla dönüşeceği ve en çok 36 yıl yatması gerektiği hesaplanınca yeniden aranmaya başlandı.
 
VALİ NİKAH ŞAHİDİ
 
Kırcı firardayken, 1 Ağustos 1992'de Erzurum'da evlendi. Nikâh şahitliğini dönemin Erzurum Valisi Mehmet Ağar yaptı. 25 Ocak 1996'da İstanbul'da yakalandı ve aynı gün emniyetten firar etti. 10 Ocak 1999’da yeniden yakalanıp cezaevine konuldu. Susurluk olayına da adı katışan Kırcı ‘’Kumarhaneler Kralı’’ Ömer Lütfü Topal cinayetinden yargılanıp beraat etti. Susurluk çetesine üye olma suçundan ise 4 yıl hapse mahkûm oldu.
 
18 Mart 2004’de ikinci kez yanlışlıkla tahliye edildi ve Ukrayna’ya kaçtı. Yakalanıp yurda iade edilince, kesinleşmiş hapis cezaları nedeniyle 4 Şubat 2005’de cezaevine konuldu. 28 Mayıs 2010’da ise tahliye oldu. Ancak bir gasp olayından dolayı 6 yıla mahkum olunca, 8 şubat 2011’de yeniden tutuklandı. 1991 affından şartlı salıverilen Kırcı, başka suç işleyip hapis cezaları aldığı için infazları da yandı. Yeni yasal düzenleme, bugüne kadar toplam 22 yıl yatan Kırcı’nın cezaevinden 6 yıl erken çıkmasını sağlayacak. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com