Ham petrol fiyatları geriledi

Ham petrol fiyatları geriledi
Ham petrolün varil fiyatı, 1,73 dolar düşüşle 105,67 dolara geriledi.

Uluslararası piyasalarda ham petrol fiyatları Çin'in dış ticaretindeki yavaşlamanın küresel petrol talebini yavaşlatacağı endişeleri üzerine değer kaybetti.

ABD ham petrolünün nisan ayı teslimi varil fiyatı bugün 1,73 dolar düşüşle (yüzde 1,61) 105,67 dolara geriledi. ABD ham petrolünün nisan ayı teslimi varil fiyatı geçen haftayı 107,40 dolardan kapatmıştı.

Londra Brent tipi ham petrolün nisan ayı teslimi varil fiyatı da 1,48 dolar değer kaybıyla (yüzde 1,17) 124,50 dolardan işlem görüyor. Londra Brent tipi ham petrolün nisan ayı teslimi varil fiyatı geçen haftayı 125,98 dolardan tamamlamıştı.

Çin cumartesi günü şubat ayında son on yıldaki en büyük dış ticaret açığını verdiğini açıklamıştı. Çin'in söz konusu ayda ithalatı bir yıl önceye göre yüzde 39,6 ve ihracatı yüzde 18,4 artmış, böylece dış ticaret açığı 31,5 milyar dolar olmuştu.

Çin dış ticaretindeki yavaşlamaya rağmen en önemli petrol ithalatçısı olmaya devam ediyor.

Avusturya'daki JBC Energy uzmanlarına göre, Çin'in şubat ayında günlük petrol ithalatı ocak ayına göre yüzde 8 ve Şubat 2011'e göre yüzde 14,4 artışla 5,95 milyon varile ulaştı.

Geçen yıl ekim ayında 75 dolar seviyesinde işlem gören ABD ham petrolünün varil fiyatı ABD ekonomisindeki düzelme işaretleriyle değer kazanmaya başladı. ABD ham petrolünün varil fiyatı, ABD ekonomisinin toparlanmasının yanı sıra İran'ın nükleer programının yarattığı endişeyle son haftalarda 10 ayın en yüksek seviyelerini gördü.

J.P. Morgan, ABD ham petrolünün varil fiyatının bu yıl ortalama 111 dolar ve 2013 yılında ise 122 dolar olacağını tahmin ediyor.

Piyasa uzmanları yüksek petrol fiyatlarının sonuçta ekonomik büyümeyi ve ABD ile Avrupa'da Asya mallarına olan talebi olumsuz etkilemesinden, ayrıca Asya'da enflasyonu yeniden canlandırmasından kaygı duyuyorlar. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com