Hamam terliği mikrop yuvası

Hamam terliği mikrop yuvası
Yapılan araştırmaya göre, belediye otobüslerindeki tutacaklar, cep telefonları, hamam terliği gibi nesnelerde bakteri araştırması yapıldı.

En çok bakterinin hamam terliğinde ürediği ortaya çıktı.
Araştırma kapsamında insan elinin ve vücudunun genellikle temas ettiği cep telefonu, internet kafelerdeki mouse'lar, kulaklık, hamam terliği gibi nesneler ve sauna gibi yerlerden alınan numuneler bir saat içerisinde laboratuvara getirilerek inceleme altına alındı. Araştırma sonucunda halkın yoğun olarak bulunduğu umuma açık olan yerlerde kullanılan araç ve gereçlerin bakteri enfeksiyonu açısından rezervuar olduğu öğrenildi. Bakterilerin her ortamda bulunduğuna işaret eden uzmanlar, bunların birçoğunun zararsız olmasına rağmen bazılarının insanlar için çok tehlikeli olabileceğini ifade etti.
Bu bakterilerin her yerde bulunabildiklerine dikkat eden uzmanlar, 'Bazen yoğun olarak bulunduklarında çok zarar verdikleri bilinmektedir. Çalışmamızda laboratuvar ekim yöntemleri kullanılarak bakterilerin araştırılması yapılmıştır. Toplam 20 numuneden 6 adet farklı besiyerlerine ekimlerden sonra etüvde inkübasyonda çoğunda üreme görülmüştür. Toplum tarafından ortak kullanılan araç, gereç ve yerlerin bakteri bulaşmasında rezervuar olduğu bariz bir şekilde araştırmamızda görülmektedir.
Halk sağlığı açısından önemli olan ve hayatımızın büyük kısmında bu tür yer araç ve gereçleri kullandığımız bir gerçektir. Bu gibi alanları temiz tutmak ve gerekirse örneğin hamamlarda terlik kullanımının yasaklanması veya dezenfektan kullanımının denetlenmesi, toplu taşıma araçlarının sefere çıkmadan önce dezenfektan maddelerle temizlenmesi, internet kafelerde cihazların her kullanıcı değiştiğinde dezenfekte edilmesi gibi basit önlemlerle toplum sağlığına çok büyük katkılar sağlanacaktır. Hatta gribal enfeksiyonların önlenmesi açısından topluma ağız burun maskesinin toplu yerlerde takılmasının önerilmesi gibi tedbirler büyük mali giderlere neden olan hastalıkları önleme açısından düşünülmeli' dedi.
Öte yandan, yapılan araştırmada hamam terliklerinde bin ila 10 bin oranında jerme rastlandı. Otobüs tutacaklarında ise 80 ile 150 arasında jerm tespit edildi.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com