Hamamda kese dönemi sona erecek

Hamamda kese dönemi sona erecek
Bor madeni, otomotiv, savunma, kozmetik ve enerji sektörlerinde yaygın olarak kullanılırken, bu halkaya bir yenisi daha eklendi

ANKARA (AA) - DUYGU CAN - Yerli bir teknoloji firması, bor madeninin "bakterileri öldürme ve ölü hücreleri yok etme" özelliğinden yola çıkarak, nano-borvit jel teknolojisini geliştirdi.

Bor madenini nanoteknolojiyle işleyerek çeşitli sektörlerde kullanan FHM Nanoteknoloji Akademisi Genel Müdürü Mehmet Can Arvas, AA muhabirine, dünya rezervinin yüzde 79'u Türkiye'de bulunan bor madeninin her geçen gün hayatın farklı bir alanında kullanılmaya başlandığını söyledi.

"Bakterileri öldürme ve ölü hücreleri yok etme" özelliğinden yola çıkarak, bor madeninden nano-borvit jel ürettiklerini belirten Arvas, ürünün, ölü derileri yok ettiğini, bakterileri öldürerek hijyen sağladığını, derinin daha canlı ve parlak kalmasını sağladığını dile getirdi.

-Jel, cilt bakımı da yapıyor

Jelin, eller, ayaklar ve göz hariç tüm vücutta kullanılabileceğine işaret eden Arvas, şöyle konuştu:

"Bazı gelenekler, teknolojinin gelişmesiyle ortadan kalkıyor. Hamamlarda ölü derileri kaldırmak ve temizlemek için yapılan 'kese' dönemi de nano-borvit jel teknolojisiyle tarihe karışacak. Jel kullanımıyla ölü deriler gidecek. Bakterilerden de temizlenen cilt daha hijyenik hale gelecek. Ayrıca, cilt bakımı da yapılmış olacak. Ürün, dünyanın bir çok ülkesinde Türk teknolojisi olarak yerini alacak. Jel, milli ürünler sınıfında da ülkemizin bilinirliğini artıracak."

Arvas, ürünün, dünyada bor madenleriyle yapılan ilk jel olma özelliğinden dolayı Almanya'daki Dünya Teknoloji Müzesine başvuruda bulunacaklarını anlattı.

-"Bor, ülkenin petrolü olarak görülmeli"

Özellikle nanoteknoloji ve kozmetik alanında iddialı olduklarını vurgulayan Arvas, bir çok kurum ve kuruluşun yanı sıra üniversitelerle işbirliği çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Arvas, bor madeninin özellikleri ve kullanım alanlarının zenginliğine dikkati çekerek, "Ülkenin sahip olduğu rezerv dikkate alındığında bor madeninin, kıymeti daha iyi anlaşılacaktır. Bor madeni, Türkiye'nin petrolü olarak görülmelidir" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com