Hamdi Topçu’nun koltuğu tehlikede

Hamdi Topçu’nun koltuğu tehlikede
CHP’li Umut Oran’a “Aklı basmıyor, ahmak” diyen THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu hakkında “kamu görevlisine hakaret”ten 2 yıl hapis ve başkanlık hakkından mahrumiyet istendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’a hakaret ettiği gerekçesiyle, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu hakkında 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.
 
Sözcü’nün haberine göre, mahkemeye kadar uzanan süreç şöyle gelişti:
 
Umut Oran, Meclis’e bir soru önergesi vererek, THY’nin Irak’tan alması gereken paraları tahsil edemediğini belirtti ve hükümetin bu zararla ilgili nasıl bir işlem yaptığını sordu. Oran, “Irak işgali sırasında THY’nin 902 bin Irak dinarı karşılığında parası transfer edilemedi. Irak parasının değeri düştü ve THY’nin alacağı 626 dolara indi. Bu yüzden 2 milyon 900 bin 536 dolar zarar edildi” dedi.
 
“AKLI BASMIYOR, OKUMUYOR”
 
Başkan Topçu ise Oran’ın iddiaları için “Ya aklı basmıyor ya da her belgeyi okumadan servis ediyor. Böyle ahmaklık olmaz” dedi.
 
Bu sözler üzerine Oran suç duyurusunda bulundu. Şüpheli sıfatıyla ifade veren Topçu, “Eleştiri sınırları dahilinde eleştirdim. Siyasi kişiler eleştirilere göğüs germek durumundadır” şeklinde savunma yaptı.
 
Savcı Erdoğan Gökçek’in hazırladığı iddianamede Topçu’nun “kamu görevlisine hakaret” suçundan yargılanması istendi. Ayrıca belli haklardan da yoksun bırakılması talep edildi.
 
Mahkeme bu talebi yerinde bulursa Topçu, THY Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüremeyecek. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com