Hamile Kadınlara Sıcaklık Uyarısı

Hamile Kadınlara Sıcaklık Uyarısı
Sıcak havalarda, hamile kadınların daha fazla korunması gerektiği belirtildi.

MANİSA - Sıcak havalarda, hamile kadınların daha fazla korunması gerektiği belirtildi.

Kula Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Mustafa Gürhan Karagöz, sıcak havalarda sağlıklı bir hamilelik geçirilmesi için dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi verdi. Hava sıcaklığının artması ile birlikte hamileler için de zorlu bir dönemin başladığını anlatan Karagöz, şöyle konuştu: "Hamilelikte hormonlardaki değişim ve kan akımındaki hızlanmaya bağlı vücut iç sıcaklığında doğal bir artış söz konusudur. Gebeler buna bağlı zaten kendilerini devamlı sıcak hissederken, havaların da ısınması onları gerçekten sıkıntıya sokabilir. Gebelikte, özellikle sıcak havalarda ağızdan bolca sıvı alımına dikkat etmek gerekir. Çünkü, vücudun susuz kalması, rahimde kasılmalara dolayısıyla erken doğum sancılarına ve erken doğum riskinin artışına neden olabilir. Ancak, sıvı alırken dikkat edilmesi gereken husus, sık idrara çıkarttığı için vücutta sıvı kaybına yol açan kahve ve kola gibi kafein içeren içeceklerden uzak durulmasıdır. Yine içerdiği tuz nedeniyle vücutta şişliliği artırdığı için gazlı içeceklerden kaçınmak gerekir."

Günde en az 8 ila 10 bardak su içilmesi gerektiğini anlatan Karagöz, şunları söyledi: "Buzlu, nane ve limon aromalı içecekler de alınabilir. Hamileliğin son 3 ayında gebe her 3 kadından birinde, eller ve özellikle ayaklarda şişme görülür. Hava sıcaklığındaki ve nem oranındaki artış vücuttaki şişmeyi fazlalaştırır. Uzun süre ayakta kalınması da şikayetlerin artmasına neden olur. Her fırsatta hamilelerin oturup ayaklarını yükseğe kaldırmaları, imkan varsa ayaklara ve bacaklara masaj uygulanması tavsiye edilir. Ayak banyoları, ayak ve ayak bileklerindeki şişliklerin inmesine yardım eder. Bu banyolara nane gibi doğal esanslı yağların katılması ayrıca ferahlık verir. Yüzük ve bilezik gibi aksesuarlar parmak ve eller şişmeden çıkarılmalıdır ki bunlar daha sonra kan akımını engellemesin."

Sıcakların etkisini azaltmanın diğer bir yolunun sık sık serin duş almak olduğunu belirten Karagöz, sözlerini şöyle tamamladı: "Hatta imkan varsa havuzda veya denizde yüzerek ve oturarak serinlemek mümkündür. Evdeki küvetin içini doldurup içine oturmak da aynı etkiyi göstermektedir. Gerekli olmadıkça saat 11.00 ile 16.00 arası güneşli havada dışarı çıkılmamalıdır. Daima gölge ve hafif esintili yerler tercih edilmelidir. Hamilelikte doğal olarak artan melatonin hormonuna bağlı cilt kolayca bronzlaşmaya ve lekelenmeye eğilimlidir. Cilde güneşe çıkmadan 20 dakika önceden uygun UVB koruyucu içeren güneş kremi veya 40-50 faktör içeren güneş yağı uygulanmalıdır."

Kaynak: İHA

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com