Hamile Kadınların Psikolojilerine Dikkat

Hamile Kadınların Psikolojilerine Dikkat
Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mazlum İbiş hamilelik dönemlerinde kadınların psikolojik dönemlerine dikkat çekti..

elmahaber

Kadınlar, en yüce özelliklerden biri olan doğurganlık özelliğine sahiptirler. Hamile kadının, vücudunda olduğu kadar psikolojik durumunda da bir takım değişiklikler meydana gelir.Bu durum; onun doğurganlık özelliğinin yanında, duygusallık özelliğinden gelir.

Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mazlum İbiş, Hamilelik süreci kadın ve çevresi için farklı bir dönemdir. Bu dönemde hamile kadının vücudunda, duygularında ve yaşam tarzında birçok değişiklikler meydana gelir dedi. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında değişken ruh hali oluştuğuna, sıklıkla nedensiz ağlama nöbetleri görüldüğüne de dikkat çeken Dr. İbiş, Arzu edilen gebeliklerde dahi ilk aylarda gebeliği kabullenememe, içe dönüklük ve pasiflik oluşabilir. İlerleyen aylarda da vücuttaki değişiklikleri benimseyememe gelişebilir. Son aylarda ise genellikle doğum korkusu, sağlıklı bebek dünyaya getirme endişesi, 'iyi anne olabilecek miyim?' endişesi yaşanır. Bebeğin doğumu ve sonrasındaki harcamalar sırasında sıkıntı yaşayacakları korkusu hem anneyi hem babayı huzursuz eder. Ekonomik sıkıntılar anne adayı kadar babayı da strese sokar dedi.

ANKSİYETE ARTIYOR

Hamilelik döneminde birçok etkenin strese yal açabildiğine işaret eden Dr. İbiş şunları söyledi; Gebelerde depresyon, anksiyete, stres bulguları günümüzde gittikçe artmaktadır. Ayrıca günümüz yaşam koşulları, kariyer peşinde koşan kadınlar ve çalışma koşullarının zorluğu da gebe kadınların daha fazla strese maruz kalmalarına neden olmaktadır.

Hamileliğe bağlı ortaya çıkan bulantı, kusma, sık idrara çıkma, bel ağrısı, ellerde ve ayaklarda şişlikler, kilo alımı gibi belirtiler hamile kadın için stres kaynağı olabilir. Hamilelik sürecinde ortaya çıkan hormonal değişimler kadının psikolojik durumunda ve mizacında değişikliklere neden olabilir.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com